امارگیر حرفه ای سایت

امارگیر حرفه ای وبلاگ و سایت


 

سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست ( HSE-MS)

این وبلاگ تلاش می کند به نشر و ارائه مطالب علمی و کاربردی در زمینه سیستم مدیریت HSE و همچنین آخرین اخبار مرتبط بپردازد.

مدیریت قورباغه ای به جای مدیریت راهبردی در HSE
ساعت ٢:۱٢ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۱ دی ۱۳٩٢  کلمات کلیدی:

بدون شک مدیریت HSE یک مدیریت راهبردی (استراتژیک) است و لازمه موفقیت در ان داشتن تفکر و نگرشی راهبردی است. هر گونه مدیریتی جدا از این رویکرد نه تنها اثربخش نخواهد بود بلکه دوام چندانی نیز نخواهد داشت.

برای درک بهتر این موضوع خواندن حکایت زیر خالی از لطف نیست:

«اگر قورباغه‌ای را به همراه مقداری از آبی که در آن زندگی می‌کند در ظرفی بریزید و آب را به آرامی گرم کنید خواهید دید که قورباغه به گرم شدن آب عکس‌العملی نشان نمی‌دهد تا آن که آب جوش می‌آید و قورباغه می‌میرد.

دلیل این رفتار این است که قورباغه یک حیوان خونسرد است و دمای بدن خود را با تغییرات تدریجی دمای محیط تطبیق می‌دهد.

اگر قورباغه دیگری را بگیرید و در ظرف آبی که اختلاف دمای قابل ملاحظه‌ای با دمای بدن قورباغه دارد اما برای آن قابل تحمل است، بیاندازید خواهید دید که به سرعت به بیرون می‌جهد چرا که نمی‌تواند این تغییر دما را تحمل کند.»

با توجه به حکایت بالا کاملا مشخص است که برخی از مدیران HSE مانند قورباغه داستان ما عمل می کنند و به محیط و تغییرات آن توجهی ندارند. لذا روند و تغییرات تدریجی در حوزه HSE را شناسایی نمی‌کنند و بنابراین در زمان لازم استراتژی مناسب را نیز اتخاذ نمی‌کنند زیرا خود را برای آن شرایط تغییر کرده آماده نکرده‌اند.

از طرف دیگر به دلیل اینکه ظرفیت تحمل خیلی از تغییرات محیطی ناگهانی را ندارند، بنابراین به آن تغییرات به درستی عکس‌العمل نشان نمی‌دهند. به بیان دیگر این مدیران استراتژیک عمل نمی‌کنند و از فرصت‌ها و تهدیدها به درستی بهره نمی‌برند.

مدعای این موضوع هم مصاحبه ای است که چندی پیش از یکی از مدیران HSE می خواندم وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره وظایف اداره تحت مسئولیتش، تدوین دستورالعمل ها و استانداردها و آشنایی کارکنان با ضرورت رعایت نکات ایمنی و استفاده از کفش، کلاه و ماسک را جزء وظایف اداره خود می دانست.

جدا از اینکه به نظر می آید ایشان درک درستی از مفهوم استاندارد نداشتند چرا که کاربرد آن در این جا کاملاً اشتباه است، مشخص است که ایشان با رویکرد کلاسیک و سنتی HSE که همان استفاده از تجهیزات حفاظت فردی است صرفاً قصد مدیریت را دارد و توجهی به محیط پیرامون، تغییر رویکردها، تغییر فناوری ها و ... ندارد.

متاسفانه به نظر می آید موارد بسیاری از این شیوه مدیریت در اطرافمان را شاهد باشیم، امیدوارم مدیریت مدیران شایسته بر HSE مثل مدیریت قورباغه با افزایش دمای آب محل زندگی اش، فرق کند. آخه ما انسانیم نه قورباغه!!!

به امید روزهای بهتر

 


 

امارگیر حرفه ای سایت

امارگیر حرفه ای وبلاگ و سایت

 
 
 
--- عباس زراءنژاد-hse page contents