امارگیر حرفه ای سایت

امارگیر حرفه ای وبلاگ و سایت


 

سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست ( HSE-MS)

این وبلاگ تلاش می کند به نشر و ارائه مطالب علمی و کاربردی در زمینه سیستم مدیریت HSE و همچنین آخرین اخبار مرتبط بپردازد.

فقدان خلاقیت و نوآوری در HSE یک چالش اساسی
ساعت ۱٠:۱٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۸ دی ۱۳٩٢  کلمات کلیدی:

بدون تردید نظام مدیریت HSE در فرآیند تکاملی خود همواره به دو مولفه مهم و حیاتی نیاز دارد اول نظم  هدفمند و دوم خلاقیت و نوآوری.

خلاقیت یک ایده و یک تفکر است ونوآوری به کار بستن آن تفکر است.

بسیاری از مدیران، علت عدم کارایی و اثربخشی عملکرد HSE را در کمبود سرمایه، منابع مالی و انسانی می دانند در حالیکه به نظر می رسد علت عمدتا ضعف در نوآوری است.

اعتقاد راسخ دارم ادامه حیات نظام مدیریت HSE بستگی به تغییر و نوآوری دارد. نوآوری در HSE وضعیت موجود و حفظ و نگهداری آن را از طریق تفکر و نگرش جدید و تغییر در ترکیب سه عامل فن آوری، محیط و سازمان مورد چالش قرار می دهد و در حوزه های متعددی مانند شیوه های مدیریت، روش های انجام کار و روابط سازمانی منشا خیر و اثر است.

ولی براستی نوآوری در نظام مدیریت HSE در سازمان های ما به چه میزان وجود دارد؟ پاسخ به این سوال زیاد سخت نیست شاید به جرات بتوان گفت نوآوری جایی در مدیریت HSE نداشته باشد.

یکی از اساسی ترین موانع بر سر راه تغییر و نوآوری از دیدگاه فرهنگی، عدم وجود نگرش انتقادی و یا ساخت نیافتن آن درسطح سازمان است. چرا که اساسا نوآور ی و تغییر با تردید و سوال و نهایتا معارضه با وضع موجود آغاز می گردد. مدیریت سنتی از انتقاد و تعارض دوری می جوید و همواره سعی در سرکوب آن دارد.

شاید بارها برایتان پیش امده باشد که ایده ای داشته باشید ولی یا جرات مطرح کردن آن را پیدا نکرده اید یا اینکه ایده های خوب و اشتیاق شما توسط سازمان به نابودی کشانده شده است. معمولاً زمانی که ایده ای  داریم با جملات زیر مواجه می شویم:

 •  بر خلاف سیاست های شرکت است.
 •  با سیستم موجود متناسب نیست.
 • به هیچ وجه تایید نمی شود.
 • اصلا با محاسبات جور در نمی آید.
 • قبلا چنین کاری انجام نشده است.
 • بیش از اندازه جسورانه است.
 • برای این کار آمادگی نداریم.
 • پیشنهاد را بنویس تا بعدا بررسی کنم.
 • در موردش فکر خواهم کرد.
 • باید صبر کنی تا در جلسه مطرحش کنیم.
 • هیچ فرد مهمی وجود ندارد!

در چنین شرایطی واقعاً چه می توان کرد؟ خلاقیت و نوآوری باید تبدیل به یک فرهنگ سازمانی شود هم ایجاد آن هم پذیرش آن.

در بدو استخدام یک مدیر قدیمی به من تاکید می کرد که هر موقع احساس مهم بودن کردی، هر موقع که با خود تصور کردی که عدم حضورت در سازمان، ضایعه ای بزرگ را موجب خواهد شد. آزمایش ساده زیر را انجام بده و نتایج آن را عملا ببین. سطلی آورده و آن را از آب پر کن دستت را تا مچ، درون سطل فرو کرده و در یک لحظه آن را از آب بیرون کشیده و حفره ای که در آب ایجاد می شود را با دقت بنگر نتیجه نشان می دهد که فضای ایجاد شده توسط حفره حتی یک لحظه هم باقی نمی ماند.

این آزمایش حاوی نکته ای مهم است: در شرایط فعلی همان اندازه که یک حفره می تواند در سطح آب ضایعه ای را بوجود آورد، عدم حضور شما در سازمان نیز می تواند به سازمان لطمه بزند، بنابراین هیچ گاه خود را مهم تصور نکنید!

البته باید امید داشت که شرایط بهتر شود،زمانی فرا برسد که نیروی انسانی نه در حرف و شعار بلکه در عمل واقعاً ارزش سازمانی محسوب شود. انشاءالله 


 

امارگیر حرفه ای سایت

امارگیر حرفه ای وبلاگ و سایت

 
 
 
--- عباس زراءنژاد-hse page contents