امارگیر حرفه ای سایت

امارگیر حرفه ای وبلاگ و سایت


 

سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست ( HSE-MS)

این وبلاگ تلاش می کند به نشر و ارائه مطالب علمی و کاربردی در زمینه سیستم مدیریت HSE و همچنین آخرین اخبار مرتبط بپردازد.

نگاهی گذرا به چهارمین همایش HSE وزارت نفت
ساعت ٩:٠٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٢ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

چهارمین همایش سراسری  مدیران و متخصصین HSE وزارت نفت به میزبانی شرکت ملی نفت ایران در تاریخ 10و11آبان ماه سال جاری در مرکز همایشهای بین المللی رایزن برگزار گردید، ذکر جند نکته در این خصوص خالی از لطف نیست:

 • متاسفانه در این همایش همانند سه همایش گذشته، وزیر نفت حضور پیدا نکرد، فکر می کنم باید به عدم حضور مسئولان تصمیم گیرنده در این گونه همایش ها عادت کرد.
 • بر اساس اعلام دبیرخانه همایش256 مقاله در موضوعات مختلف واصل شده بود که از میان آنها 20مقاله بصورت شفاهی و 15 مقاله بصورت پوستر ارائه شدند.
 • در مدت دو روز برگزاری همایش، سخنرانان کلیدی در موضوعات مختلف به ارائه سخنرانی پرداختند که به نظر بنده چندان که باید و شاید نه کلیدی بودند نه اثربخش. به نظر می آید باید در انتخاب سخنرانان کلیدی با دقت و حساسیت بیشتری عمل می شد.
 • تسلط مجری همایش در نحوه اجرا بسیار جالب بود به طوریکه برای هر موضوعی حتی اگر پیش بینی نشده رخ می داد شعر یا نثر زیبایی قرائت می کرد.
 • والحق و الانصاف دوستان و همکاران عزیزمان در شرکت ملی نفت تمام تلاششان را در جهت برگزاری آبرومندانه همایش انجام دادند، جا دارد به آنها یک خسته نباشید جدی گفت.
 • با توجه به محدودیت تعداد افراد شرکت کننده، در این همایش بر خلاف همایش های گذشته بسیاری از کارشناسان به خصوص در بخش عملیات حضور نداشتند، شاید اگر شرایط حضور آنها هم فراهم می شد دستاوردهای این همایش ارزشمند تر بود چون هم جنبه آموزشی و هم جنبه فرهنگ سازی داشت.
 • بخش نمایشگاه جانبی همایش نیز در مقایسه با سالهای گذشته هم از نظر کمی هم از نظر کیفی افت قابل ملاحظه ای داشت.
 • محل برگزاری همای شهم بسیار زیبا و دل انگیز بود، در طول دو روز برگزاری همایش  هم برف آمد، هم باران، هم تگرگ.
 • دردسر اصلی زمان پایان همایش بود آنهایی که وسیله شخصی داشتند راحت بودند هر چند ترافیک شدیدی بود ولی برخی ها که باید از آژانس تاکسی تهیه می کردند باید ساعتها در انتظار تاکسی می بودند.
 • برای ارائه مقالات دو سالن در نظر گرفته شده بود که در هر دو روز همایش سالن رسول اکرم در مقایسه با سالن اندیشه پذیرای تعداد بیشتری از شرکت کنندگان بود.
 • برخی از مقالات ارائه شده جنبه پژوهشی و کاربردی نداشتند و تنها به ارائه مفاهیم نظری و تئوری محدود می شدند که شاید این مطالب و حتی بهتر از آنها را در کتب و حتی سایتهای اینترنتی بتوان مشاهده کرد. مطمئناً این مفاهیم نظری زمانی ارزش واقعی خود را پیدا می کند که در عمل به کار گرفته شوند.
 • از طرف اداره کل HSE وزارت نفت هم مسابفه جالبی با جوایز ارزنده ای ترتیب داده شده بود، موضوع مسابقه در خصوص عمده ترین چالش های HSE وزارت نفت بود.

بنده هم در این همایش یک مقاله با عنوان آسیب شناسی سیستم مدیریت HSE ارائه نمودم، که امیدوارم مفید واقع شده باشد. دراین تحقیق، ضمن بررسی شاخص‌ها و معیارهای آسیب‌شناسی سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) وزارت نفت، نسبت به شناسایی و طبقه‌بندی آسیب‌های مزبور در چهار شاخه ساختاری، رفتاری، فرایندی و زمینه ای اقدام شده و تاثیر هر یک از آنها برعملکرد سیستم در قالب دو فرضیه مورد آزمون قرار گرفته است. نتایج تحقیق نشان می دهد عمده ترین آسیب ها مربوط به عوامل رفتاری و بعد از آن به ترتیب مربوط به عوامل فرایندی، عوامل زمینه ای و عوامل ساختاری است. در پایان، پیشنهادات و توصیه‌هایی برای بهبود و توسعه سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) وزارت نفت ارائه گردیده است. اصل مقاله را می توانید در اینجا دانلود کنید.


 

امارگیر حرفه ای سایت

امارگیر حرفه ای وبلاگ و سایت

 
 
 
--- عباس زراءنژاد-hse page contents