امارگیر حرفه ای سایت

امارگیر حرفه ای وبلاگ و سایت


 

سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست ( HSE-MS)

این وبلاگ تلاش می کند به نشر و ارائه مطالب علمی و کاربردی در زمینه سیستم مدیریت HSE و همچنین آخرین اخبار مرتبط بپردازد.

در HSE دچار شعار زدگی شده ایم خبری از تحقق شعارها و عمل نیست
ساعت ۳:٢٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٤ تیر ۱۳٩٢  کلمات کلیدی:

 

آیا وضعیت ما در حوزه HSE همانی است که در گزارشات حجیم و رنگینمان گزارش می کنیم؟ آیا واقعاً همه چیز خوب و عالی است و هیچ عیب و ایرادی وجود ندارد؟ آیا آنچه در تریبون ها بیان می شود یا در گزارشات مکتوب می شود عین حقیقت است؟

بپذیریم که فاصله بین شعار و عمل در HSE بسیار زیاد شده است. عدم تعهد مدیران به مبانی ارزشی و اخلاقی HSE باعث شده است آمار، ارقام و گزارشات عملکرد به گونه ای مهندسی و مدیریت شوند که همواره شرایط خوب و عالی جلوه کند.

می گویند  یکی از حاکمان به همراه وزیر مشاورش جهت سرکشی به اوضاع مملکت در شهر قدم می زندند.حاکم از وزیرش پرسید امسال وضعیت اقتصادی مردم چگونه بود؟ وزیر مشاور که می دانست بازگویی حقیقت (وضعیت اسف بار معیشتی مردم) می تواند عدم کفایت و تدبیر او را مشخص و منجر به عزل او شود گفت امسال به حمد خدا همه کفاشان به حج رفتند حاکم از همه جا بیخبر هم خوشحال و شاد گفت پس وضع اقتصادی مردم آنقدر خوب بوده که حتی کفاشان هم توانسته اند به حج بروند. غافل از اینکه وضع اقتصادی عامه مردم آنقدر بد بود که مردم توانایی خرید کفش را نداشتند و کفش های خود را بارها برای تعمیر به کفاشان می سپردند. پس وزیر مشاور با نوع گزارشی که ارائه داد هم خود را از بیکاری نجات داد و هم باعث مسرت حاکم شد.

شاید این حکایت در سازمانهای ما هم وجود داشته باشد شاید باز هم چنین حاکمانی در حال حکمرانی باشند و چنین مشاورانی در حال مدیریت امور!!! 

مشخص است که براحتی می توان اعداد و ارقام را طوری بیان نمود که حقیقت پنهان بماند. رویه ای که متاسفانه باب شده و به طور روزافزون هم علاقمندان بیشتری می یابد.

 


امید دارم مدیران از سودای شعار زدگی خارج و به میدان عمل پا گذارند حتی اگر هزینه ای را متحمل می شوند حتی اگر عده ای را از خود می رنجانند حتی اگر ....

براستی چرا HSE از فلسفه خود فاصله زیادی گرفته و حتی تبدیل به یک موضوع لوکس و حاشیه ای شده است؟ بدون شک دلایل زیادی وجود دارد

می خواهم در این مجال یکی از این دلایل را بازگویی کنم دلیلی که از اهمیت بسزایی برخوردار است.

 به جرات می توان گفت یکی از دلایل اصلی عدم بهبود عملکردها و دستیابی به نتایج مطلوب، دیدگاه سنتی مدیران به مدیریت HSE است که همواره به عنوان یکی از موانع اصلی ارتقای سطح بهداشت و ایمنی در سازمان ها مطرح می باشد. بر اساس این دیدگاه، سرمایه گذاری های انجام شده در جهت اقدامات پیشگیرانه، هزینه های تحمیلی هستند که باعث کاهش توان رقابت می گردد. در حالیکه سرمایه گذاری پیشگیرانه در HSE یک سرمایه گذاری مولد و واجد ارزش افزوده می باشد. برنامه های HSE با پیش گیری از بروز حوادث و بیماری های شغلی، تامین امنیت اجتماعی برای کارکنان و کاهش میزان غرامت ها و هزینه های توانبخشی باعث افزایش کیفیت زندگی کارکنان و افزایش منافع اقتصادی در دراز مدت می شود.

تجزیه و تحلیل منافع اقتصادی ناشی از اقدامات پیشگیرانه نشان داده که سیستم مدیریت HSE  اثرات مختلفی را به همراه دارد که عبارتند از:

1- اثرات مستقیم: پیش گیری از حوادث و بیماری های شغلی در محل کار

2- اثرات غیر مستقیم: افزایش اعتبار سازمانی

3- اثرات کوتاه مدت: افزایش کیفیت زندگی، انگیزه و رضایت شغلی کارکنان

4- اثرات بلند مدت: پایداری منافع اقتصادی

در سال 2010 انجمن بین المللی تامین اجتماعی(ISSA) با همکاری بیمه تامین اجتماعی آلمان (DGUV) مطالعه ای را در خصوص میزان هزینه ها و منافع سرمایه گذاری در ایمنی و بهداشت در  39 موسسه اقتصادی آلمانی که در حوزه های مختلفی نظیر انرژی، نساجی، برق و غیره فعالیت می کردند، انجام داد.

هدف اصلی انجام این مطالعه تعیین نقش HSE در میزان منافع اقتصادی سازمان ها و تعیین اثرات آن در اقتصاد خرد سازمان بوده است و میزان تاثیر HSE بر فعالیتهای مختلف یک سازمان در یک مقیاس هفت درجه ای ( از صفر (بدون اثر) تا شش (بسیار شدید) مشخص شده است.

نتایج این مطالعه نشان داد که HSE در بهبود فعالیتهای مختلف سازمان اثرگذاری قابل توجهی دارد به طوریکه بر تولید اثر بسیار شدید (24/5) و بر حمل و نقل، تحقیق و توسعه، انبارداری، مدیریت منابع انسانی، برنامه ریزی تولید، بازاریابی و بازرگانی نیز اثر شدید دارد. به طور میانگین نیز اثر HSE بر فعالیت های سازمان شدید (52/4) بر آورد شده است.

یکی از مهمترین ابزارها، جهت تغییر این رویکرد غلط استفاده از مطالعات هزینه-سود      (Cost-Benefit Analysis) می باشد،  طبق آماری که در سال 2012 توسط سازمان بین المللی کار (ILO) گزارش شده است، نسبت هزینه-سود در خصوص تجهیزات حفاظت فردی برابر با 4/3 بوده است یعنی به ازای هر واحد سرمایه گذاری در خصوص تجهیزات حفاظت فردی در پایان هر سال برای هر نفر 4/3 واحد منفعت اقتصادی برای سازمان ها حاصل شده است، این میزان برای تکنولوژی های ایمن و مراقبتهای پزشکی 5/1 ، برای آموزش 5/4، برای معاینات پزشکی پیشگیرانه 6/7، برای هزینه های سازمانی 86/0، برای هزینه های سرمایه گذاری و راه اندازی 6/1 و در مجموع 2/2 بوده است، یعنی هر واحد سرمایه گذاری به ازای هر نفر در سال برای HSE در پایان همان سال 2/2 برابر منفعت اقتصادی برای سازمان به همراه دارد.

به نظرم باید یک پارادایم در حوزه HSE رخ دهد در غیر این صورت نباید انتظار بهبود داشت، رویکردها باید تغییر یابد دیگر صرف تغییر رنگ و شکل نمی تواند مفر و نجاتی برای کشتی گرفتار آمده در توفان سهمیگن دریا باشد. باید به HSEبر اساس علم و دانش روز لباس عملیاتی پوشاند.

خوشحال می شوم نظرات شما را نیز بدانم پس لطفاً نظر دهید.


 

امارگیر حرفه ای سایت

امارگیر حرفه ای وبلاگ و سایت

 
 
 
--- عباس زراءنژاد-hse page contents