امارگیر حرفه ای سایت

امارگیر حرفه ای وبلاگ و سایت


 

سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست ( HSE-MS)

این وبلاگ تلاش می کند به نشر و ارائه مطالب علمی و کاربردی در زمینه سیستم مدیریت HSE و همچنین آخرین اخبار مرتبط بپردازد.

تغییر رویکرد کلاسیک به رویکرد سیستماتیک در مدیریت HSE نیاز اصلی مدیران تصمیم گیر
ساعت ۱۱:٥٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳٩۱  کلمات کلیدی:

به نظر می رسد مدیریت HSE‌ ‌سالهاست که در پیله ای که به یمن مدیریت کلاسیک و سنتی ایجادشده، به خوابی سنگین فرو رفته است. در سطح ملی کمتر سازمانی را می توان یافت که با  تفکر، نگرش و دیدگاه سیستمی به مدیریت HSE بپردازد. متاسفانه امروزه رویکرد اصلی مدیران تصمیم گیر در حوزه HSE رویکردی صرفاً کلاسیک می باشد، رویکردی که پویایی و اثربخشی فعالیتها را از بین برده و انگیزش کارکنان را به حداقل ممکن کاهش می دهد. وقت آن رسیده که رویکرد سیستماتیک جایگزین رویکرد کلاسیک و سنتی فعلی گردد.

این تغییر رویکرد آنقدر حیاتی و ضروری به نظر می رسد که می توان آن را با ضرورت وجود اکسیژن برای بقا و دوام حیات بشر مقایسه کرد، به عبارت دیگر اگر بتوان تصور کرد که بشر بدون اکسیژن زنده می ماند آنگاه می توان به اثربخشی مدیریت HSE با رویکرد کلاسیک امیدوار بود.

ویژگی اول رویکرد کلاسیک (سنتی) HSE  این است که معمولاً‌ جنبه خاصی از HSE  در کانون توجه و تمرکز قرار گرفته و به سایر ابعاد توجه ای نمی شود. مثلاً تامین البسه و تجهیزات حفاظت فردی و نظارت بر استفاده از آنها به کانون اصلی فعالیتها مبدل شده و بقیه فرایندهای کاری HSE  معمولاً نادیده گرفته می شود. ویژگی دوم این رویکرد این است که بخشها و فرایندهای کاری HSE به صورت جداگانه و بدون در نظر گرفتن ارتباطات و تعاملات احتمالی با یکدیگر مدیریت می شوند، در نتیجه علیرغم صرف زمان و انرژی قابل توجه، اثربخشی چندانی حاصل نمی شود.

ولی در نگرش سیستمى، سیستم مدیریت HSE به عنوان ترکیبى از عناصر است که یک کل را به‌ وجود آورده‌اند. در قالب این نگرش هر یک از اجزاء و عناصر متشکله سیستم در ارتباط با وظیفه و نقش خود در کلیت سیستم مورد ارزیابى قرار مى‌گیرند. رویکرد سیستمی دو بخش اصلی را شامل می شود: عناصرسیستم HSE و فرآیندهای HSE.  

عناصر HSE بخشهای قابل اندازه گیری سیستم هستند که به هم مربوطند و فرآیندهای HSE به تغییر و تبدیل یک عنصر به عنصر دیگر گفته می شود. به عبارت دیگر در رویکرد سیستمی خروجی یک عنصر ورودی عنصر یا عناصر دیگری است و انجام موفقیت آمیز هر مرحله تضمینی بر اجرای موفقیت آمیز سایر مراحل است. در نگاه سیستمی عناصر به صورت جداگانه مورد توجه قرار نمی گیرند بلکه به عناصر به عنوان اجزای تشکیل دهنده یک ترکیب کل نگاه شده که با یکدیگر در ارتباط بوده و از هم تاثیر پذیرفته و بر هم اثر می گذارند.

به جرات می توان ادعا کرد که امروزه مشکل مدیریت HSE‌ کمبود بودجه، کمبود نیروی انسانی متخصص، عدم وجود جایگاه سازمانی مناسب و غیره نیست هر چند منکر چالشها و محدودیتهایی که در اثر این مشکلات دامنگیر مدیریت HSE‌ شده است نمی شوم ولی اعتقاد دارم اینها ریشه مشکلات نیستند. برای برقراری حیاتی جدید در مدیریت HSE نیاز به انقلاب و دگرگونی اساسی و عمده وجود دارد، به عبارت دیگر تغییر در شکل و رنگ جوابگو نیست باید در شیوه ها و رویکردها تحول اساسی ایجاد کرد، یکی از مهمترین این تحولات تغییر رویکرد کلاسیک مدیران به رویکردی سیستماتیک است. شاید اهمیت این نوع تحول از اهمیت تغییر رویکرد وظیفه ای به رویکرد فرایندی که در تاپیک گذشته به آن پرداختم کمتر نباشد.

به امید روزی که شاهد گوشی برای شنیدن و شهامتی برای ایجاد تغییر و تحول باشیم.


 

امارگیر حرفه ای سایت

امارگیر حرفه ای وبلاگ و سایت

 
 
 
--- عباس زراءنژاد-hse page contents