امارگیر حرفه ای سایت

امارگیر حرفه ای وبلاگ و سایت


 

سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست ( HSE-MS)

این وبلاگ تلاش می کند به نشر و ارائه مطالب علمی و کاربردی در زمینه سیستم مدیریت HSE و همچنین آخرین اخبار مرتبط بپردازد.

 
ساعت ۸:۳٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳٩۱  کلمات کلیدی:

امروز در یکی از بدترین جلسات اداری عمرم حضور داشتم!! چون در حالیکه فضای جلسه فضای سالم و مثبتی بود و در جهت بهبود عملکرد فرایند کاری مشخصی اعضا در حال بحث و گفتگو بودند ناگهان فضای نقد سالم جای خود را به تخریب شخصیت داد و خیلی از حریم ها زیر پا گذاشته شد.

امام علی (علیه السلام) می‌فرمایند: هیچکس به اندازه‌ای بزرگ نیست که نسبت به نقد بی نیاز باشد و هیچکس به اندازه‌ای کوچک نیست که نسبت به نقد ناتوان باشد.

 انتقاد و انتقادپذیری باعث افزایش محبت و دوستی میشود به طوریکه اگر انتقاد بجا و وارد باشد باعث رفع نواقص و عیوب شده و بهبود عملکرد را شامل می شود و اگر وارد نباشد همینکه توضیح داده می شود باعث از بین رفتن ذهنیت های اشتباه میشود.

 نقد به جا و سازنده در سازمان ها لازم بوده و نشاندهنده پویایی و پیشرفت آن سازمان است و اگر وجود نداشته باشد احتمال انحراف از اهداف سازمانی بیشتر خواهد بود. اگر به هر دلیل فضای سالم انتقاد و انتقادپذیری ایجاد نشود، فضای نقد ناسالم به وجود خواهد آمد. بدیهی است اگر فضای نقد سالم ایجاد شود  نقد ناسالم دیگر مجال رشد پیدا نمیکند.

اگه تعریف و تمجید رواج یابد انتقاد و انتقادپذیری به حاشیه رفته و گوشها به شنیدن تمجید عادت میکند و انتقاد را باور نمیکنند، مخصوصا روسا و مدیران باید به این موضوع خیلی دقت کنند چون معمولا دور و بر مسئولان افراد نقاد خیلی کمتر پیدا میشود.

باید به رشد و بارور شدن تفکر انتقادی کمک کرد که این نوع تفکر به کامل شدن عقل کمک میکند. هیچوقت نباید با نقد و منتقد جوری برخورد کرد که موجب تضعیف جایگاه نقادی شود.
 ما نباید خودمان را خیلی کامل ببینیم چون این امر باعث میشود منتقدین را دست کم بگیریم.
.نقد باید با نیت خیر (البته نه صرفا خیر برای نقد شونده بلکه خیر برای همه) و دلسوزانه و با ادبیات خوب و محترمانه بیان شود البته ما نباید به نیت منتقد خودمان زیاد توجه کنیم.
مخالف یا موافق بودن منتقد با ما اصلا نمیتواند ملاکی برای بد بودن یا خوب بودن انتقاد باشد.
تفاوت نقد با تخریب

تخریب با نقد اگر چه خیلی با هم متفاوت هستند اما شباهتهایی هم با هم دارند پس هیچوقت نباید به بهانه نقد تخریب صورت گیرد یا به بهانه تخریب، نقد رو محکوم کرد حتی نقد تند با تخریب متفاوت است، البته انسانهای سالم و حق‌طلب راحت میتوانند این موارد را از هم تشخیص دهند.

- در تخریب از هر عاملی برای زیر سوال بردن شخص یا هدف استفاده میشود اما در نقد سعی میشود تا حقیقت پیدا شود البته نه با استفاده از هر عاملی بلکه از راه کاملا اخلاقی و با استفاده از ابزار مربوط و لازم نه بیشتر

- در تخریب بیشتر شخصیت و آبروی شخص هدف قرار میگیرد  اما در نقد بیشتر عملکرد شخص

- در تخریب جنبه احساسات و هوای نفس قویتر است  اما در نقد جنبه تعقل و استدلال

- تخریب با ظلم همراه اما نقد با عدالت


- تخریب موجب ناامیدی است اما نقد موجب اصلاح و امیدواری


برای تأثیر نگرفتن از تخریب باید نکاتی رو در نظر داشته باشیم:
در حدیث معصومین هست که تا هفتاد بار باید برداشت مثبت داشت و نباید خیلی زود نسبت به کسی ذهنیت منفی پیدا کرد یا در جای دیگر می‌فرمایند آبروی مؤمن از کعبه با ارزشتر ست. در قرآن هم آمده که از بیشتر گمانها پرهیز کنید که بعضی از گمانها گناهند پس ما اصلا نباید به خودمان اجازه دهیم به این راحتی راجع به افراد منفی فکر کنیم.

به امید روزی که به این باور برسیم که نقد های سالم باعث بهبود عملکردها و اصلاح امور می شود، انشاءا...


 

امارگیر حرفه ای سایت

امارگیر حرفه ای وبلاگ و سایت

 
 
 
--- عباس زراءنژاد-hse page contents