امارگیر حرفه ای سایت

امارگیر حرفه ای وبلاگ و سایت


 

سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست ( HSE-MS)

این وبلاگ تلاش می کند به نشر و ارائه مطالب علمی و کاربردی در زمینه سیستم مدیریت HSE و همچنین آخرین اخبار مرتبط بپردازد.

روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای بر تمامی تلاشگران حوزه علم و صنعت مبارک باد
ساعت ۱٠:۳۱ ‎ب.ظ روز جمعه ۸ اردیبهشت ۱۳٩۱  کلمات کلیدی:

از سال ۲۰۰۳ به بعد، سازمان جهانی کار (ILO)، روز ۲۸ آوریل (9 اردیبهشت) را به منظور یادبودی از جنبش اتحادیه های کارگری و همچنین برای بزرگداشت خاطره قربانیان حوادث و بیماری های ناشی از کار، به عنوان روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای نامگذاری نموده و گرامیداشت آن را برگزار مینماید. از طرفی، به منظور اشاعه و ترویج فرهنگ ایمنی و بهداشت کار، موضوعی را هرساله به عنوان تمرکز و راهبرد به صورت شعار اعلام می کند.

امسال نیز سال «ارتقاء ایمنی وبهداشت در یک اقتصاد سبز» نامگداری شده است.

World Day for Safety and Health at Work in 2012: Promoting safety and health in a green economy

اقتصاد سبز که در شعار امسال مطرح شده است محور توسعه پایدار است، واژه ای که چندین سال است در مقابله با توسعه صنعتی مطرح شده است. اما هنوز توسعه پایدار در حد شعار باقی  مانده و رنگ و بوی عملی به خود نگرفته است. اما براستی چرا؟ به نظر می آید سازمانهای متولی هر یک از منظر ماموریت سازمانی خود به دنبال تحقق این شعار هستند، در حالیکه تحقق کامل این شعار مستلزم فرانگری های خاصی است.

توسعه پایدار یعنی توسعه صنعتی که با صیانت از نیروی انسانی، مصرف بهینه منابع و حفاظت از محیط زیست همراه باشد و این به معنای نگاه همزمان به بهداشت، ایمنی و محیط زیست است.

شعار امسال سازمان بین المللی کار نیز در همین راستاست و سعی شده به این نکته اشاره شود که تعامل سازنده و موثر بهداشت، ایمنی و محیط زیست راهکار برون رفت از بحران های صنعتی است.

مفهوم اقتصاد سبز که در شعار امسال مطرح شده است چندین سال  است  که در محافل علمی، اقتصادی و سیاسی  دنیا معرفی شده  و مورد بحث قرار گرفته است.

اقتصادسبز یعنی کاهش کلیه خطرات زیست محیطی و تولید فرآورده های سبز(محصولات سازگار با طبیعت) در روند زندگی انسانها که نتیجه آن منجر به سلامت و سرزندگی اجتماعی شهروندان در جوامع گوناگون میگردد.

اقتصاد سبز یکی از ابزار لازم برای رسیدن به توسعه پایدار است ولی کافی  نیست. در کنار اقتصاد سبز باید نبروی کار سالم و محیط های کار ایمن نیز فراهم باشد تا شعار توسعه پایدار محقق گردد. این به این معناست که تعامل موثر بهداشت، ایمنی و محیط زیست در کنار یکدیگر توسعه پایدار را رقم می زند و این یعنی HSE .

بدیهی است رسیدن به یک توسعه پایدار با بهره گیری از صنعت سبز، صنعت ایمن و صنعت سالم امکان پذیر می‌گردد، زمان آن رسیده که با بهره گیری از تکنولوژی های نوین HSE (سخت افزار، نرم افزار، انسان افزار، و دانش افزار) و برخورداری از سیستم های نوین مدیریتی (HSE-MS) و با مهندسی و مدیریت صحیح فرهنگ HSE با ایجاد محیط های کاری ایمن و سالم همزمان با مصرف بهینه منابع وحفاظت از محیط زیست، به سبز شدن واقعی صنعت و اقتصاد سبز در یک توسعه پایدار دست یابیم.


 

امارگیر حرفه ای سایت

امارگیر حرفه ای وبلاگ و سایت

 
 
 
--- عباس زراءنژاد-hse page contents