امارگیر حرفه ای سایت

امارگیر حرفه ای وبلاگ و سایت


 

سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست ( HSE-MS)

این وبلاگ تلاش می کند به نشر و ارائه مطالب علمی و کاربردی در زمینه سیستم مدیریت HSE و همچنین آخرین اخبار مرتبط بپردازد.

استقرار سیستم های مدیریتی مختلف در سازمانها و عدم درک صحیح از فلسفه وجودی سیستم
ساعت ۳:۳۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٠ فروردین ۱۳٩۱  کلمات کلیدی:

در سالیان اخیر سوءتوسعه‌های تکنولوژیک به حدی بحران‌آفرین شده است که حتی روند رو به رشد انسان در زمینه فن‌آوری‌های نوین شدیداً زیرسوال رفته است به طوری‌که امروزه این سوال به کرات از طرف اندیشمندان مطرح می‌شود که «آیا ما قربانی فرایند توسعه نشده‌ایم؟»

          بنابراین سوالاتی که در ذهن مطرح می‌شوند، عبارتند از:

 • چرا چنین حوادث ناگواری رخ داده است؟
 • آیا هیچ راهی برای پیش‌گیری یا به حداقل رساندن اثرات آنها وجود ندارد؟

با جرأت می‌توان گفت که اینها همان سوالاتی هستند که چندین دهه قبل از سوی دانشمندان، متخصصین، افراد و گروه‌های مستقل حمایت از بشر و یا سازمان‌های دولتی مربوطه مطرح می‌شدند. این پیشینه رفته رفته سبب ایجاد و گسترش اطلاعات و روش‌های علمی جهت پاسخ به سوالات فوق و پیشگیری از حوادث شد، به طوری‌که گزارش‌هایی که از بررسی حوادث انتشار یافته‌اند، تنها راه‌حل قابل اطمینان برای جلوگیری از وقوع مجدد حوادث ناگوار و دلخراش را به کارگیری «سیستم ها و استانداردهای مدیریتی » ذکر کرده‌اند.

معمولاً نمی‌توان حوادث را فقط با روش‌های مهندسی کنترل کرد، هم چنین آموزش افراد و انگیزش آنها برای اجتناب از خطرات و برقراری روش های سخت‌گیرانه برای کار نیز همیشه مقدور نمی‌باشد. لذا تنها ترکیبی متعادل از اقدامات فوق‌الذکر است که می‌تواند ما را در رسیدن به هدف یاری دهد. هر سازمان باید ترکیب مناسب و منحصر به فرد خود را از اقدامات فوق پیدا کند و اطمینان داشته باشد که اجرای آنها از بروز حوادث پیشگیری خواهد کرد. از طرفی اقدامات اتخاذ شده نیز باید براساس تغییراتی که به مرور زمان در درون و بیرون از سازمان ایجاد می‌شوند، تطبیق یافته و به روز شوند. این همان تعریف ساده تفکر سیستمی است.

بنابراین احساس اهمیت این موضوع زمانی موثر خواهد بود که در بین افراد در معرض خطر و کسانی که در این زمینه مسئولیت دارند و آنان که می‌توانند عوامل این پدیده ناهنجار را برطرف سازند، عمومیت یابد، وگرنه زنگ خطر رنج‌دهنده به جای هشداردهنده، برای کسانی که دچار حوادث گردیده و در نتیجه از کار افتاده و معلول شده‌اند، اعضای خانواده و فرزندان قربانیان این حوادث از زمان وقوع حادثه پیوسته به صدا درآید.

خوشبختانه امروزه با شعار بهبود و تعالی سازمانی شاهد بکارگیری سیستم های مختلف مدیریتی در بسیاری از سازمانها و صنایع هستیم.  بطوریکه شرکتها از سالها قبل با پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت ISO9001 عملاً با نظام های جدید مدیریت آشنا شده و در صدد توسعه و بسط آن برآمدند بطوریکه بعداً شاهد طرح استاندارد زیست محیطی ISO14001 و متعاقب آن OHSAS18001 و IMS یا سیستم یکپارچه مدیریت در هریک از سازمان ها بوده ایم.

اما نکته مهم این جاست که بکارگیری هر یک از این سیستم های مدیریتی یکی از ابعاد سازمان را مورد توجه قرار داده و نهایتا رضایت گروه خاصی را بیش از سایرین در پی خواهد داشت. استقرار سیستم های مدیریتی مختلف با نیازمندیها و نتایج خاص هر یک از آنان نه تنها باعث پیچیدگی و سردرگمی سازمان شده بلکه مشکلاتی را برای سازمانها بهمراه خواهد داشت که عمده ترین آن عبارتند از: 

 • تقابل به جای تعامل
 • هدر رفتن منابع و افزایش هزینه ها (ناشی از نگهداری و روزآمدی آن)
 •  فعالیت های موازی و تکراری و نشستن آنها به جای مفاهیم بهره وری
 • تضاد بین استراتژی ها، سیاست ها و اهداف تعریف شده
 • حجم عظیم مستندات
 • کاهش کارائی سازمان

این مشکلات هر یک سازمان را به سمت خود فرا می خواند و مدیریت را با سردرگمی اساسی روبرو می سازد .

پس براستی راه حل این مشکل چیست؟ چگون می توان سردرگمی را در تعدد و تنوع جزیره های مدیریتی برطرف کرد و یک پل ارتباطی مناسب بین آنها برقرار کرد؟ در این عرصه است که پرسش از راهکار اثربخش و همه جانبه به پاسخ می رسد و در می یابیم که برای حل مشکلات مبنایی عکس العمل های موردی و تلاش های جزیره ای به هر صورتی منجر به شکست است. سیستم مدیریت یکپارچه HSE با جلوگیری از تقابل این سیستم ها و با رفع مشکلات ذکر شده و تدوین استراتژی های یکپارچه سازی گامی اساسی در راستای ادغام این سیستم های مدیریتی در یک چارچوب نوین برداشته است.سیستم مدیریت یکپارچه HSE فراتر از الزامات سیستم های مدیریتی بین المللی موجود اقدام نموده و با برقراری ارتباطات دو سویه موثر در استقرار نظام مدیریتی پویا تلاش می نماید و فواید بسیاری نسبت به داشتن نظام های مدیرتی مستقل و جدا از هم دارد که عبارتند از:

 • اختصاص صحیح و منطقی منابع
 • بهبود و کارائی فعالیت ها
 • کاهش هزینه های تولید و ممیزی
 • به حداکثر رسانیدن استفاده از منابع تولید
 • ایجاد یک روش سیستماتیک
 • ایجاد تصویر مناسبی از سازمان
 • بهبود عملکرد سازمان
 • بهبود رضایت مشتری
 • کاهش پیچیدگی و سردرگمی

بعبارت دیگر در سیستم مدیریت یکپارچه HSE از جنبه های مختلف به شناسایی و ارزیابی عوامل زیان آور پرداخته شده و با اجرای این سیستم میزان ریسک خطرات را به حداقل رسانده و به پیشگیری از جراحات انسانی، ضرر و زیانهای مالی، ضایعات تولید، تنزل کیفیت، آسیب به محیط زیست، به حداقل رساندن حوادث و وقایع و در نهایت برآوردن انتظارات قانونی و عملکرد بهتر صنعت کمک می کند.

درک درست از مدیریت HSE و شناخت فلسفه وجودی این مفهوم یکپارچه در ابعاد بهداشت، ایمنی و محیط زیست و ایجاد ارتباط دقیق و منطقی میان علم و فناوری از یک سو و شناخت عوامل فرهنگی و انسانی محیط کار از سوی دیگر برای مرتفع شدن بسیاری از مشکلات موجود کافی است.

پس بهتر است به جای استفاده از سیستم های متعدد و متنوع مدیریتی که در نهایت منجر به معضل تقابل به جای تعامل و ارتباط منطقی بین آنها  می شود سیستم مدیریت یکپارچه HSE را برگزید سیستمی که ارتباط منسجم، منطقی و پیشرو و تغییرات اثربخش را بعنوان دو گوهر مورد نیاز مدیران و کارشناسان صنایع داراست.


 

امارگیر حرفه ای سایت

امارگیر حرفه ای وبلاگ و سایت

 
 
 
--- عباس زراءنژاد-hse page contents