امارگیر حرفه ای سایت

امارگیر حرفه ای وبلاگ و سایت


 

سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست ( HSE-MS)

این وبلاگ تلاش می کند به نشر و ارائه مطالب علمی و کاربردی در زمینه سیستم مدیریت HSE و همچنین آخرین اخبار مرتبط بپردازد.

نظام برنامه ریزی جامع و اثربخش، حلقه مفقوده مدیریت HSE
ساعت ۱٠:٥٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٦ فروردین ۱۳٩۱  کلمات کلیدی:

 


وارد عمل شدن بدون برنامه‌ریزی علت همه شکست‌هاست. «‏مک کنزی»

فقدان برنامه ریزی های موثر در مدیریت HSE در سازمانها، نه تنها مدیریت را از فرصت هایی که در محیط قرار دارد، غافل کرده بلکه امکان واکنش مدیران را جهت مدیریت صحیح تغییرات و چالش های پیش رو صلب کرده و کارایی، اثربخشی و در نهایت بهره وری را کاهش می دهد.

به جرأت می توان گفت در حال حاضر یکی از مهمترین چالش های مدیریت HSE، عدم برنامه‌ریزی و آینده نگری یا برنامه ریزی های سطحی بدون تفکر وسیع، عمیق و راهبردی است که نتیجه آن عدم توسعه متوازن و عدم اثربخشی فعالیت هاست. دلیل این مدعا نیز عملکرد نه چندان مطلوب HSE در سازمان هاست.

البته باید توجه داشت که مطالب بالا به معنای عدم حرکت و تلاش مدیران HSE نیست بلکه برعکس، تلاشهای بسیار زیادی هم در این حوزه انجام می شود ولی این تلاش ها غالباً هدفمند نبوده، به صورت جزیره ای و پراکنده انجام شده و از همه مهمتر در یک جهت معین هدایت نمی شوند، در نتیجه فاقد اثربخشی هستند.

وجود این تلاشهای پراکنده حکایت از عدم وجود نظام برنامه ریزی پویا و دینامیک در حوزه مدیریت HSE است، نظام برنامه ریزی شرط لازم برای موفقیت تلاشهای برنامه ریزی در سازمان است و به منزله بستری برای هدایت و جهت دار نمودن فعالیت های مرتبط با برنامه ریزی است. این نظام، فعالیت ها را قبل از تدوین و پیشنهاد برنامه، یعنی از زمانی که مطالعات و تحقیقات پیرامون برنامه شروع  می شود، تا بعد از اجرای برنامه و پایش اثربخشی شامل می شود.

به جرأت می توان گفت فقدان نظام برنامه ریزی کارآمد و پویا حلقه مفقوده مدیریت HSE است، که با فرصت سوزی هایی که ایجاد کرده باعث تحمیل خسارات زیادی بر سازمانها نیزگردیده است.

 باید باور داشته باشیم که  تحقق اهداف HSE ، مستلزم برنامه ریزی است و برنامه ریزی اولین وظیفه مدیران HSE است که بر سایر وظایف آنها اولویت داشته و مقدم بر آن است. در واقع برنامه ریزی وظیفه اساسی و شالوده مدیریت است و مدیران HSE نیز باید اینگونه باشند.

باید اذعان کرد که در میان همه وظایف مدیریت، برنامه ریزی از اساسی‌تر‌ین آنهاست که مانند پلی زمان حال را به آینده مرتبط می سازد. به عبارت دیگر برنامه‌ریزی میان جایی که هستیم با جایی که می‌خواهیم به آن برویم پلی می‌سازد و موجب می‌شود تا آنچه را که در غیر آن حالت شکل نمی‌گیرد، پدید آید. از آنجایی که همه سازمانها به دنبال آنند که منابع محدود خود را برای رفع نیازهای متنوع و رو به افزایش خود صرف کنند، پوپایی محیط و وجود تلاطم‌ در آن و عدم اطمینان ناشی از تغییرات محیطی بر ضرورت انکار ناپذیر برنامه ریزی می‌افزاید.
پیتر دراکر معتقد است که میان موثر بودن (انجام کارهای درست) و کارآیی (درست انجام دادن کارها) تفاوت است و این دو در مراحل انتخاب هدفها و آنگاه در چگونگی کسب آنها توأم می باشد. و این چالشی است که در حوزه HSE با آن مواجه هستیم کارایی بالا، اثربخشی پایین. که این جالش عمده نتیجه عدم وجود نظام برنامه ریزی جامع و اثربخش در حوزه HSE است.

مطمئناً تا مدیران HSE این ضرورت اجتناب ناپذیر را درک نکنند و نوع رویکرد مدیریتی خود را اصلاح نکنند همچنان شاهد این معضلات خواهیم بود. 


 

امارگیر حرفه ای سایت

امارگیر حرفه ای وبلاگ و سایت

 
 
 
--- عباس زراءنژاد-hse page contents