امارگیر حرفه ای سایت

امارگیر حرفه ای وبلاگ و سایت


 

سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست ( HSE-MS)

این وبلاگ تلاش می کند به نشر و ارائه مطالب علمی و کاربردی در زمینه سیستم مدیریت HSE و همچنین آخرین اخبار مرتبط بپردازد.

حلقه های بسته مدیریتی امکان بهره گیری همزمان از علم و تجربه را در HSE گرفته است
ساعت ۱٢:٢٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ فروردین ۱۳٩۱  کلمات کلیدی:

 در سال های گذشته رویکرد سازمانها به HSE یک رویکرد کلاسیک و سنتی بود ولی در طی چند سال اخیر مزایای تفکر و نگرش سیستمی در سازمانها، رویکرد آنها را نسبت به HSE به یک رویکرد یکپارچه و سیستماتیک تبدیل نموده است.

در سالهای گذشته و قبل از ظهور پارادایم(الگو و چارچوب فکری) جدید HSE افراد زیادی این اقبال را یافتند تا سال ها بدون رقیب در این حوزه فعالیت کنند، ولی با افزایش تدریجی متخصصان، آنها که آینده کاری خود را در معرض خطر می دیدند، تمام نفوذ خود را به کار گرفته اند تا با ایجاد حلقه های بسته مدیریتی و ایجاد تقابل و تضاد بین علم و تجربه، از نفوذ متخصصان (علم) در بین خود (تجربه) جلوگیری نمایند.

اگر تعارف را کنار بگذاریم امروزه بی نشاطی، رکود و ناکارآمدی حاکم بر HSE در سازمانها در سطح ملی به قدری مشهود است که نمی توان آن را در پس آمارها و گزارش های رنگارنگ پنهان نمود، آری وقتی مدیرانی عهده دار امور HSE گردند که شغل دومشان HSE است و وقتی اشخاصی در جایگاه تصمیم گیری بنشینند که با عینیات، قواعد، مبانی و اصول اولیه HSE بیگانه اند و همه چیز را از منظر شاخص ها می نگرند، آیا جز عدم پیشرفت انتظار دیگری می توان داشت؟

امروزه وجود حلقه های بسته مدیریتی و مشورتی باعث شده است که ظرفیت های عظیم علمی در حوزه HSE دیده نشود و خسارات عظیمی از بابت این فرصت سوزی ها بر سازمانها تحمیل شود.

این نوع نگاه خاص به HSE باعث شده است تجربه جای تخصص را بگیرد و اجازه کار به متخصصان داده نشود. سازمانها در حوزه HSE بیشتر به تجربه بسنده می کنند تا علم، و هنوز در خصوص علمی کردن HSE اقدام شایسته ای انجام نداده اند. عدم به کارگیری متخصصان به ویژه در رأس امور HSE سبب شده است تا همواره مدیرانی در رأس قرار گیرند که هیچ تخصصی در HSE ندارند و به صرف اینکه شاید مدیر قابلی باشند به کار گرفته شده اند و در نتیجه با این وضعیت و دیدگاه چه انتظاری می توان از رده های پائین تر داشت که از متخصصین در امور راهبردی و برنامه ریزی HSE استفاده کنند. این موضوع باعث شده است برنامه ریزی های جامع و مدون در حوزه HSE شکل نگیرد.

بهتر است به جای ایجاد تقابل و تضاد بی فایده بین علم و تجربه، همزمان از هر دوی آنها استفاده کرد تا بستری برای ایجاد نوآوری و خلاقیت فراهم گردد. علم و تجربه باید در راستای هم حرکت کنند چرا که هر زمان که علم و تجربه در کنار هم قرار گرفته اند، نتایج ارزشمندی حاصل شده است.

باور کنیم که علم جا را برای تجربه تنگ نخواهد نمود باید نوع نگاه به HSE تغییر یابد باید به متخصصان جوان فرصت داد تا با آینده اندیشی، پژوهش راهبردی، برنامه‌ریزی استراتژیک و ایده‌پردازی و تحلیل، تصمیمات اثربخش برای گذر از وضعیت موجود بیندیشند و اجرا کنند.


 

امارگیر حرفه ای سایت

امارگیر حرفه ای وبلاگ و سایت

 
 
 
--- عباس زراءنژاد-hse page contents