امارگیر حرفه ای سایت

امارگیر حرفه ای وبلاگ و سایت


 

سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست ( HSE-MS)

این وبلاگ تلاش می کند به نشر و ارائه مطالب علمی و کاربردی در زمینه سیستم مدیریت HSE و همچنین آخرین اخبار مرتبط بپردازد.

پانل های علمی در همایش ها: گردهمایی صاحبنظران یا ...؟
ساعت ۱٠:٤٢ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٠ اسفند ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

در حال حاضر در طول سال همایش های تخصصی بسیاری در زمینه HSE برگزار می گردد که فارغ از کیفیت آنها جای بسی خوشحالی دارد. که البته آخرین آنها هم چند روز پیش به اتمام رسید. نمی خواهم در این تاپیک در زمینه کیفیت علمی و اجرایی اینگونه همایشها صحبت کنم، بلکه نقد اصلی من در خصوص پانل هایی است که در این گونه همایش ها تشکیل می شود.چرا که کمتر همایشی را می توان یافت که پانل در آن جایی نداشته باشد.

نقد اول بنده به ترکیب و تعادل اعضای تشکیل دهنده پانل ها می باشد:

 پانل به گروهی از افراد متشکل از صاحبنظران، خبرگان و کارشناسان گفته می­شود که دور یک میز نشسته­ اند و وظیفه اصلی آنها، گشودن زوایای علمی سخنرانی های ارائه شده و ایجاد فرصت های ارزشمند برای مباحثه و بحث های عمیق و کارشناسی در حوزه های مرتبط می باشد، این وظیفه یک فعالیت مشارکتی بین اعضای پانل است که باید مبتنی بر بهترین شواهد و قضاوت های موجود باشد.

متأسفانه در همایش های علمی که در حوزه های مرتبط با HSE برگزار می شود، مجریان بر این باورند که سازمان­دهی و مدیریت پانل ها بسیار آسان است. اما تجربه نشان داده که سازماندهی و مدیریت پانل ها به هیج عنوان امری مرسوم و به دور از مشکل نیست. اعضای پانل به همایش اعتبار می­ بخشد و در حقیقت هویت و شناسنامه علمی آن به حساب می آیند.

در موارد متعددی مشاهده می شود پانل های علمی، افراد غیر حرفه ای را در خود جای داده اند که فاقد تخصص و خبرگی لازم در موضوع آن پانل می باشند. این موضوع باعث می گردد قضاوت مناسبی در خصوص سخنرانی های ارائه شده انجام نگیرد.

به اعتقاد بنده، پانل های علمی در چنین همایش هایی کاربردهای وسیع و ارزشمندی دارند که مهمترین آن دسترسی راحت به قضاوت افراد خبره و کارشناس می باشد به طوریکه یکی از اصلی ترین اهداف تشکیل و راه اندازی پانل ها، ترویج بحث و مذاکره درباره­ موضوع­ ارائه شده است، با این هدف که مذاکرات موجب روشنگری و ارایه رهنمودهای ارزشمند در آن حوزه تخصصی گردد.

ولی متاسفانه افرادی در پانل های علمی قرار می گیرند که فاقد صلاحیت هایی از این دست هستند.

 نقد دوم بنده به شیوه فعالیت پانل­ها می باشد:

پانل ها در هر همایش، یک مجموعه فعالیت های خاص را دریک دوره ی زمانی مشخص انجام می دهند. وجود رئیس برای پانل ها ضروری است. رئیس، فعالیت های خاص پانل را مشخص و چگونگی انجام این فعالیت ها را به اعضای پانل توضیح می دهد. به گونه ای که دست­کم اعضا بفهمند چه انتظاری از آن­ها وجود دارد. در انتخاب رئیس  پانل باید دقت ویژه ای شود. دو معیار اصلی برای انتخاب رئیس پانل عبارت اند از تجربه ی کاری افراد و زمان در دسترس آن­ها. اگر رئیس پانل فردی شناخته شده است و یا مهم­تر از آن در انجمن یا سازمانی خاص و یا جامعه ی دانشگاهی، مورد احترام باشد کمک فوق العاده ای به پیشرفت کار پانل کرده و به اقتدار و مشروعیت بیشتر آن منجر می شود.

زمانی که گستره­ موضوعی پانل مشخص شد، می توان برای گردآوری افراد برای تشکیل پانل اقدام کرد. نخستین گام برای این کار، تدوین شرح کوتاهی در باره  ویژگی های پانل با رعایت دو ملاحظه ی زیر است:

1-      ترکیب پانل: چه ترکیبی از دانش ها و تخصص ها به منظور پی گیری حوزه  عمل پانل مورد نیاز است؟

2-     تعادل در پانل: چه ترکیبی از دیدگاه ها، مقام ها، قضاوت های ارزشی و رشته های علمی باید در پانل حضور داشته باشند تا تحلیل ها و نتیجه گیری ها به صورت بی طرف و منصفانه انجام پذیرد.

پانل ها باید هم در حین کار و هم در پایان فعالیت خود، گزارش یافته های خود را ارایه کنند. علت اصلی گزارش دهی پانل ها، انتشار تحلیل ها و یافته های آن­ها و ارایه  اولویت ها و پیشنهادها به منظور اقدام­های بعدی است. این گزارش ها باید متناسب با خواست و نیاز استفاده کنندگان باشد. تدوین گزارش باید از ابتدای کار پانل، مورد توجه قرار گیرد و به پایان کار انتقال داده نشود. بهتر است که در ابتدا، ساختار و طرح گزارش را تعیین کرده و در هنگام کار آن را اصلاح کرد. انتظار می رود زمانی که وظیفه ی پانل ها بسیار مشخص و معین است، تهیه گزارش آسانتر از زمانی باشد که پانل ها آزادی عمل بیشتری دارند و باید قلمروی گسترده تری را پوشش دهند.

ولی متاسفانه نه ترکیب و نه تعادل اعضای پانل مورد توجه قرار نمی گیرد، اعضا عموماً وظایف خود را نمی دانند، رئیس نمی داند باید پانل را چگونه مدیریت کند و اصلاً گزارشی توسط پانل ارائه نمی شود. البته نباید بی انصافی کرد یک کار خوب انجام می شود و آن هم توجه اعضای پانل به زمان بندی ارائه مقالات و سخنرانی ها، آنهم با جدیتی مثال زدنی است.

به هر حال امیدوارم انتخاب و چیدمان اعضای پانل ها مبتنی بر اصول و معیارهای علمی و به دور از هر گونه منافع شخصی و سازمانی باشد.

موفق باشید.

 


 

امارگیر حرفه ای سایت

امارگیر حرفه ای وبلاگ و سایت

 
 
 
--- عباس زراءنژاد-hse page contents