امارگیر حرفه ای سایت

امارگیر حرفه ای وبلاگ و سایت


 

سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست ( HSE-MS)

این وبلاگ تلاش می کند به نشر و ارائه مطالب علمی و کاربردی در زمینه سیستم مدیریت HSE و همچنین آخرین اخبار مرتبط بپردازد.

سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست مثلث قدرت سازمان ها
ساعت ۳:٢٢ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٧ دی ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

امروزه در سازمانهای با کلاس جهانی (The World-Class Organization) سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست یکی از محورهای اساسی تاثیرگذار در مثلث قدرت می باشد.  مثلث قدرت در این سازمانها عبارت است از افزایش بهره وری، بهبود سیستم مدیریت کیفیت و توسعه پایدار و HSE عاملی تاثیرگذار در هر یک از این موضوعات می باشد.


HSE و بهره وری

بررسی دیدگاههای مختلف در خصوص بهره وری، حکایت از آن دارد که در همه آنها یک  رکن به عنوان عامل تعیین کننده در میزان بهره وری مشترک است و آن نیروی انسانی است. از طرف دیگر در سیستم مدیریت HSE نیز نیروی انسانی به عنوان مهم ترین عامل تاثیرگذار بر شرایط بهداشت، ایمنی و محیط زیست است. بنابراین هر شرایطی که بتواند منجر به حفظ و صیانت از نیروی انسانی  شود در واقع باعث بهبود وضعیت HSE و بهره وری سازمانی خواهد شد و این نشاندهنده رابطه مستقیم بین بهره وری و HSE است.

به عبارت دیگر عدم توجه به مسائل بهداشت، ایمنی و محیط زیست، نرخ حوادث، بیماری ها، آسیب ها و ضایعات وارده به محیط زیست را بالا، هزینه های سازمان را افزایش و بهره وری سازمان را منفی خواهد کرد.

بنابراین در دنیای امروزی، این یک واقعیت انکارناپذیر است که هرچه وضعیت HSE سازمان بهتر شود، بهره وری سازمانی افزایش یافته و متعاقباً سازمان رونق اقتصادی بیشتری خواهد داشت.

 

 HSE و بهبود سیستم مدیریت کیفیت

به کارگیری سیستم مدیریت HSE می تواند هزینه هایی از قبیل غیبت کارکنان، به کارگیری نیروی انسانی جدید به ازای نیروی انسانی از کارافتاده، پرداخت غرامت و هزینه های برگشت محصولات به دلیل عدم وجود کیفیت آنها را به راحتی کاهش دهد.

طراحی محیط های کاری بهبود یافته از نظر HSE که منجر به کاهش خطاهای انسانی و به تبع آن تولید محصولاتی ایمن یا ارائه خدمات با کیفیت بالا خواهد شد، می تواند موجب کارایی عملکرد تجاری سازمان شده و در نتیجه محصولات و خدمات جدید با هزینه کمتری وارد بازار شده و مسئولیت پاسخگویی آنها  در قبال عدم کیفیت محصولات و خدمات ارائه شده کاهش خواهد یافت.

مهمتر از همه طرح ها و برنامه های HSE، می تواند موجب کسب درآمد بیشتر سازمان شود. اجرای طرح ها و برنامه های سیستم مدیریت HSE یک فعالیت اقتصادی است و هزینه های پیاده سازی این سیستم نیز باید به عنوان بخش مهمی در مدل های اقتصادی موجود گنجانده شود.

اجرای برنامه ها و طرح های HSE از دو منظر قابل توجه است یکی از منظر سبب شناسی حوادث، بیماری ها و آسیب ها و دیگری تاثیری که بر اقتصاد سازمان خواهد گذاشت، به طوریکه از جمله منافع و سودهای حاصل از هزینه های سرمایه گذاری شده برای اجرای طرح ها و برنامه های HSE می توان به افزایش کیفیت محصولات و کاهش هزینه های کیفیت اشاره کرد.

به عبارت دیگر امروزه HSE ارزش افزوده است چون ارزش افزوده و سودهایی که در یک بازه زمانی معین به هزینه های سرمایه گذاری شده در طرح ها و برنامه های HSE تعلق می گیرد بسیار عینی و ملموس است و به راحتی از طریق آنالیزهای سود و زیان هزینه ای قابل محاسبه است.

 

HSE و توسعه پایدار

تمامی تعاریف توسعه پایدار با وجود تفاوتهای ظاهری که دارند همگی دارای یک وجه مشترک هستند و آن انسان می باشد. بنابراین می توان توسعه پایدار را توسعه ای دانست که محور آن انسان و ارج نهادن به جایگاه رفیع انسانی وی می باشد. در حقیقت انسانی که از لحاظ جسمی، روحی و فکری سالم باشد می تواند نیروی محرکه بشر برای رسیدن به توسعه پایدار باشد. رابطه انسان با دنیای اطراف خود به سه شکل مطرح می گردد:  رابطه با محیط زیست، روابط اقتصادی و روابط اجتماعی.

توسعه پایدار به معنی یافتن تعادلی بین سه مفهوم رشد اقتصادی، پیشرفت اجتماعی و حفاظت از محیط زیست می باشد. در این راستا سیستم مدیریت HSE یکی از قدم های بزرگ برای رسیدن به توسعه پایدار می باشد. متاسفانه در برخی موارد شواهدی وجود دارد که برخی مدیران به HSE اهمیتی قائل نیستند و هنوز مدل سود محور بر مدیریت آنها حاکم است. به عنوان نمونه برای بیان آمار و اطلاعات ایمنی، انحصاراً از شاخص هایی مانند میزان نفر-ساعت بدون حادثه استفاده می کنند، اگر چه این نوع شاخص ها جزو شاخص های ایمنی محسوب می گردند ولی هدف از ارائه این دسته از شاخص ها پیوستگی تولید است نه سطح ایمنی. این جاست که HSE اولویت خود را در تصمیم گیری برای مدیران از دست می دهد.

سیستم مدیریت HSE به عنوان محور توسعه پایدار، نوعی رویکرد و نگرش جدید مدیریتی است که بر فعالیت های سازمان از بعد اثرات بهداشت، ایمنی و محیط زیست اثر گذاشته و تلا ش می کند در قالب یک الگوی نظام یافته،  قابلیت های بالقوه خطرآفرین در سازمان را شناسایی و با کنترل و مدیریت آنها میزان حوادث را به حداقل ممکن کاهش دهد.

 با توجه به آنچه بیان شد و نقش غیر قابل انکار سیستم مدیریت HSE در افزایش بهره وری سازمانی، بهبود سیستم مدیریت کیفیت و توسعه پایدار، باید توجه داشت که سیستم مدیریت HSE بخش مهمی از نظام مدیریت جاری در سازمان باشد و در این میان، نقش تعهد و رهبری در پویایی و اثربخشی این نظام بسیار پررنگ و حیاتی است و مدیران در تمامی سطوح باید آن را در سرلوحه فعالیتهای خود قرار داده و آن را به عنوان بخش حیاتی و جدایی ناپذیر سازمان خود بپذیرند.


 

امارگیر حرفه ای سایت

امارگیر حرفه ای وبلاگ و سایت

 
 
 
--- عباس زراءنژاد-hse page contents