امارگیر حرفه ای سایت

امارگیر حرفه ای وبلاگ و سایت


 

سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست ( HSE-MS)

این وبلاگ تلاش می کند به نشر و ارائه مطالب علمی و کاربردی در زمینه سیستم مدیریت HSE و همچنین آخرین اخبار مرتبط بپردازد.

آشنایی با گواهینامه های بین المللی در حوره های مختلف HSE (قسمت اول)
ساعت ۱٢:۳٢ ‎ق.ظ روز جمعه ٤ آذر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

گواهینامه های بین المللی مختلفی در حوزه های مختلف HSE وجود دارد، بنابراین قصد دارم به تدریج این گواهینامه ها را برای شما معرفی کنم.

برای شروع کار از گواهینامه بین المللی CIH شروع می کنم، مطالبی که در ادامه ارائه می شود راهنمای مفیدی جهت آشنایی داوطلبان با گواهینامه بین المللی CIH است و اطلاعات مفیدی در خصوص نحوه برگزاری آزمون، شرایط عمومی و اختصاصی داوطلبان، تاریخ، مکان و زمان برگزاری آزمون، نحوه ارائه درخواست شرکت در آزمون، اطلاعات کمی و کیفی سوالات آزمون و سایر اطلاعات کاربردی دیگر ارائه می نماید.

 آشنایی با گواهینامه CIH

 گواهی نامه بین المللی CIH  مخفف عبارتCertified Industrial Hygienist  می باشد و از طرف انجمن بهداشت صنعتی آمریکا ABIH)) به داوطلبانی که آزمون های مربوطه را با موفقیت سپری کنند اعطا می شود. این آزمون که با هدف ارتقاء سطح دانش متخصصین بهداشت صنعتی، توسط انجمن بهداشت صنعتی آمریکا ABIH)) و در دو نوبت در هر سال برگزار می گردد.گواهینامه های اعطا شده دارای اعتباربین المللی است.

معرفی انجمن بهداشت صنعتی آمرىکآ (ABIH)

انجمن بهداشت صنعتی آمریکا (ABIH) یک سازمان غیردولتی است و اولین سازمان ارائه دهنده گواهی نامه های تخصصی (CB: Certifying Body) در زمینه بهداشت صنعتی در جهان است.

انستیتوی استاندارد ملی آمریکا (ANSI)، انجمن مهندسین و متخصصین علمی آمریکا (CESB) و انجمن بین المللی بهداشت صنعتی (IOHAانجمن بهداشت صنعتی آمریکا را بعنوان یک CB معتبر شناخته اند.

ارزش و اعتبار گواهینامه  CIH

گوهینامه  CIHیک گواهی نامه معتبر با ارزش و اعتبار بین المللی است. این گواهینامه باعث ارتقاء سطح دانش تخصصی و مهارت داوطلبان در زمینه علوم تخصصی بهداشت صنعتی و به رسمیت شناخته شدن آنها به عنوان متخصص یبهداشت صنعتی می گردد و یک مزیت رقابتی برای این افراد نسبت به سایر افراد فراهم می کند. نتایج بررسی های بعمل آمده نشاندهنده این موضوع می باشد که افراد واجد این گواهینامه به موفقیتهای ارزشمندی در محیط کار خود دست یافته اند بطوریکه فعالیتهای آنها هدفمند و عملکرد آنها نسبت به گذشته از کارایی و اثربخشی بیشتری برخوردار شده است.

موفقیت در آزمون و اخذ گواهینامه، مستلزم تلاش مضاعف داوطلبان در مطالعه منابع علمی مختلف و کسب مهارتهای تخصصی فراوان است.

دلایل مختلفی نظیر  به رسمیت شناخته شدن، رضایت شخصی، پیشرفت در کار، حقوق و مزایای بیشتر از جمله اهداف شخصی داوطلبان برای دریافت این گواهینامه است.


شرایط لازم جهت در خواست  شرکت در آزمون CIH  

تمام داوطلبان شرکت در این آزمون بدون در نظر گرفتن سن، جنس، نژاد، مذهب، ملیت، محدودیت ها و وضعیت تأهل مورد ارزشیابی قرار می گیرند و تمامی آنها باید منشور اخلاقی انجمن را پذیرفته و از آن پیروی نمایند.

شرایط لازم برای شرکت در آزمون CIH عبارتند از:

1-  دارابودن تحصیلات دانشگاهی همراه با گذراندن دوره های تخصصی بهداشت صنعتی

2-  دارا بودن تجارب و سوابق شغلی مستند

3-  آشنایی با دانش و فناوری های نوین در حوزه علوم بهداشت صنعتی

داوطلبان باید مدارک کافی و مستند در ارتباط با دارا بودن شرایط فوق الذکر به انجمن ارائه دهند. آخرین مهلت داوطلبان برای ارائه درخواست شرکت در آزمون، اول فوریه و اول آگوست هر سال می باشد و در صورت کامل نبودن اطلاعات اولیه داوطلبان ملزم به ارائه اطلاعات تکمیلی هستند. در غیر اینصورت فرایند بررسی پذیرش درخواست انجام نخواهد شد.

تمام اطلاعات ارسالی داوطلبان از طرف انجمن به دقت مورد نگهداری قرارگرفته و به هیچ وجه فاش نمی شود. ضمناً تمامی اطلاعات تا سه سال در انجمن نگهداری شده و سپس با اطمینان از صحت آخرین آدرس متقاضی از بین خواهند رفت.

 مدارک دانشگاهی مورد پذیرش

داوطلبان می بایست، فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر با مدرک لیسانس در مهندسی بهداشت صنعتی، بهداشت، ایمنی، زیست شناسی، شیمی، مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و فیزیک باشند.

همچنین فارغ التحصیلان دارای مدرک لیسانس سایر رشته های تحصیلی از دانشگاه های معتبر به شرط گذراندن حداقل 60 ساعت آموزش تخصصی بهداشت صنعتی، می توانند در آزمون شرکت کنند. سایر رشته های غیر مرتبط برای ABIH قابل پذیرش نمی باشد.

  صلاحیتهای علمی لازم داوطلبان

کلیه داوطلبان قبل از آزمون باید 180 ساعت به صورت آکادمیک و یا 240 ساعت آموزش تخصصی  بهداشت صنعتی را بصورت پیوسته گذرانده باشند. در ضمن حداقل نصف زمان های ذکر شده باید اهداف انجمن را در حیطه علوم بهداشت صنعتی، سم شناسی و نحوه پایش و کنترل عوامل زیان آور پوشش دهد.

دوره سم شناسی باید دانش متقاضیان را درخصوص انواع مختلف سموم و اثرات نامطلوب آنها بر بدن، رابطه دوز-پاسخ سموم، فرایند جذب، توزیع، بیوترانسفورماسیون و دفع مواد شیمیایی از بدن، اثرات تراتوژنیک، موتاژنیک و کارسینوژنیک سموم ارتقاء داده باشد. همچنین دوره بهداشت صنعتی باید متقاضیان را با فرایند شناسایی خطرات وعوامل زیان آور محیط کار ( عوامل فیزیکی، شیمیایی، ارگونومیکی و بیولوژیکی) و ارزیابی ریسک ناشی از آنها بطور کامل آشنا نموده باشد.

 دوره پایش و کنترل خطرات بهداشت صنعتی نیز باید اطلاعات متقاضیان را در خصوص آشنایی با  اصول فنی- مهندسی کنترل، جایگزینی مواد و فرایندهای خطرناک، اقدامات مدیریتی و استفاده از تجهیزات حفاظت فردی مورد نیاز بهبود بخشیده باشد.

ضمناً از ابتدای سال 2010 تمام داوطلبان شرکت در آزمون موظفند مدارکی دال بر گذراندن دوره آموزشی اخلاق حرفه ای حداقل به مدت دو ساعت را به انجمن ارائه دهند، این از شرایط عمومی داوطلبان شرکت در آزمون CIH می باشد.

 تجربیات و سوابق مورد نیاز 

یکی از نیازمندی های شرکت در آزمون  دارا بودن حداقل 4سال سابقۀ کار معتبر در زمینۀ بهداشت صنعتی است.

داوطلبان شرکت در آزمون باید در حوزه های مختلف و گسترده بهداشت صنعتی فعالیت داشته باشد.سه فاکتور زیر برای قضاوت در خصوص دامنة تجربیات مد نظر قرار می گیرد:

1- عملکرد کاری: متخصصین بهداشت صنعتی باید با فرایندهای پیش بینی، شناسایی، ارزیابی، کنترل و مدیریت خطرات بهداشت حرفه ای به طور کامل آشنا بوده و دارای سوابق و تجارب خوبی در زمینه فعالیت در این فرایندهای کاری باشند.

2- عوامل زیان آور: چهار دسته از عوامل زیان آور بهداشت حرفه ای شامل عوامل شیمیائی، فیزیکی، بیولوژیکی و ارگونومیکی در محیط کار وجود دارد که شخص متقاضی باید حداقل در دو مورد از موارد ذکر شده مطابق فرایند کاری ذکر شده در فاکتور یک، دارای تجربه کاری داشته باشد.

3- محیط کاری: به بسیاری از محیط های شغلی که موضوعات بهداشت صنعتی در آن به عینیت مشخص است اطلاق می شود. از جمله آنها می توان به مثالهای زیر اشاره کرد، هر چند که به این موارد محدود نمی شود.

-  مخازن و محفظه های محصور و بسته

- جابجایی پسماندهای خطرناک

- عملیات ساخت وساز

- پالایش نفت و گاز

-  معدن

- آزمایشگاههای R&D

- و غیره

 معرف های (افراد تائید کننده) مورد نیاز

هر داوطلب باید دارای تائیدیه از حداقل دو معرف باشد. یکی از معرف ها می تواند مدیر، رئیس یا سرپرست داوطلب بوده که اشتغال به کار نامبرده را در حوزه بهداشت صنعتی و ساعات کارکرد لازم وی را برای شرکت در آزمون تائید و تصدیق می نماید.

همچنین معرف دوم باید یکی از افراد دارای گواهینامهCIH((certified industrial hygienist باشد  که دارای آشنایی با شخص داوطلب بوده و می تواند کلیه خصوصیات رفتاری و عملکردی داوطلب و میزان مسئولیت پذیری او را توضیح دهد. در صورتیکه  CIH آشنا وجود نداشت شخص متقاضی می تواند شخصی که برای انجمن بین المللی IOHA بهداشت حرفه ای شناخته شده است را جایگزین وی کند .

خاطرنشان می شود پرسشنامه های تکمیل شده توسط  معرف ها به صورت محرمانه بین نویسنده و ABIH باقی می مانند.

 مهلت ارسال درخواست ودرخواست مجدد

آزمون دو بار در سال در مرکز آزمون Prometric برگزار می شود. لازم است فرم درخواست و همچنین فرم درخواست های مجدد تا اول فوریه، برای شرکت در آزمون بهاره و اول اگوست برای شرکت در آزمون پائیز ارائه گردد. داوطلبانب که برای آزمون بهاره تائید شده اند می توانند در آزمون هایی که در آپریل و می برگزار می شوند شرکت کنند و متقاضیانی که در آزمون پذیرفته نمی شوند می توانند برای شرکت مجدد در آزمون در ماههای اکتبر و نوامبر برنامه ریزی کنند.

 هزینه های شرکت در آزمون

هزینه های شرکت در آزمون به دو دسته هزینه ارائه درخواست و هزینه شرکت در آزمون تقسیم بندی می شود.

1-    هزینه درخواست

هزینه های دریافت شده به هیچ عنوان بازپس داده نمی شود اما اگر داوطلبی فاقد شرایط لازم برای شرکت در آزمون باشدبمنظور درخواست مجدد یا اصلاح درخواست اولیه  تا حداکثر دوسال پس از درخواست اولیه هیچ هزینه اضافی دریافت نمی شود.

2-    هزینه آزمون

هزینه آزمون نیز به هیچ عنوان باز پس داده نمی شود. در صورتیکه آزمون توسط مرکز آزمون لغو گردد هزینه های دریافت شده با تائید و موافقت داوطلبان برای آزمون های بعدی در نظر گرفته می شود ولی در صورت انصراف داوطلب از آزمون علیرغم عدم لغو آزمون توسط مرکز آزمون هزینه های دریافت شده باز پس داده نمی شود.

میزان هزینه ها به شرح جدول زیر می باشد:

هزینه های آزمون به شرح جدول زیر می باشد:

هزینه درخواست اول

هزینه برگزاری آزمون

جمع

150دلار

350دلار

 500 دلار

هزینه درخواست مجدد

هزینه برگزاری مجدد سالیانه

75دلار

115دلار

اطلاعات کلی آزمون

دامنه آزمون:

آزمون برای ارزیابی دانش تخصصی و مهارت های کلی در زمینة بهداشت صنعتی طراحی شده است . مشخصات کمی و کیفی سوالات:

در این آزمون از تمامی موضوعات مرتبط 250 سؤال به صورت تستی مطرح می شود. سؤالات عنوان بندی نمی شوند.

مدت زمان آزمون:

آزمون به دو بخش تقسیم می شود و برای هر بخش 3 ساعت و نیم زمان اختصاص داده می شود. یک خود آموز کوتاه قبل از آزمون و یک بررسی بعد از آزمون وجود دارد. بین بخش اول و بخش دوم آزمون 60 دقیقه زمان استراحت در نظر گرفته شده است. 

 زمانبندی آزمون:

برای زمانبندی آزمون حتماً باید هزینه های آزمون از قبل پرداخت شده باشد. تا قبل از پرداخت هزینه ها، مرکز آزمون داوطلبان را به تائید نهایی نمی رساند. داوطلبان برای اطمینان از برگزاری آزمون در محل و زمان مورد نظر خود باید یا به صورت online و یا از طریق برقراری تماس تلفنی با مرکز آزمون prometric با شماره تلفن خاورمیانه ( یکشنبه پنج شنبه ): 31320239530  از ساعت 8 صبح تا 8  بعد از ظهر تماس تلفنی حاصل کنند. مرکز آزمون، برنامه ریزی online را پیشنهاد می کند  زیرا سریعترین و موثرترین فرآیند برنامه ریزی است.

مجموعه اطلاعات لازم برای برنامه ریزی آزمون به شرح زیر است:

-       نام و نام خانوادگی داوطلب

-       شماره شناسنامه داوطلب

-       شماره تلفن داوطلب

-       نام برگزار کننده آزمون (ABIH)

-       نام آزمونی که داوطلب خواهان شرکت در آن است.(CIH)

برای برنامه ریزی online به سایت www.prometric.com/abih مراجعه کنید. بعد از برنامه ریزی چه به صورت آنلاین چه به صورت تلفنی به شما شمارة تائیدیه و پیگیری داده می شود که باید آن را نگه دارید.

محل برگزاری آزمون:

آزمون در در آمریکا کانادا- پرتوریکو- گوام ، ساموآ(کشوری در مرکز اقیانوس آرام جنوبی) ویرجین آیلند به صورت بین المللی برگزار می گردد.  شما باید محل آزمون خود را در سایت www.prometric.com/abih تعیین نمائید.

 محدوده زمانی برگزاری آزمون:

آزمون بهاره از اول آپریل شروع و 31  می پایان می یابد و آزمون پاییزه از اول اکتبر شروع و 30 نوامبر پایان می یابد.شما باید در روزی که تائید کرده اید امتحان دهید. امتحان 3 ساعت ونیم در صبح و3ساعت ونیم در بعدازظهر میباشد. ضمن اینکه یک ساعت استراحت بین دو بخش آزمون در نظر گرفته شده است. زمانی کوتاهی هم برای قبل از آزمون به عنوان خود آموز کامپیوتر وبعد از آن برای بررسی اختصاص داده شده است.

آمادگی لازم در روز برگزاری آزمون:

داوطلبان باید حداقل نیم ساعت قبل از برگزاری آزمون با همراه داشتن مدرک شناسایی معتبر عکس دار و کارت ثبت نام در آزمون در محل آزمون حضور داشته باشند. داوطلبان می توانند از ماشین حساب بدون قابلیت برنامه ریزی نیز استفاده نمایند.

انصراف از شرکت در آزمون:

در صورت انصراف، لغو و یا تمایل به تغییر زمان برگزاری آزمون،  داوطلبان باید حداقل دو روز کاری قبل از برگزاری آزمون به مرکز آزمون اطلاع دهند.

نمرات آزمون:

سؤالات آزمون نمره منفی ندارند و همة سؤال ها ارزش یکسانی دارند. داوطلبان بعد از اتمام آزمون،  از قبول و یا رد شدنشان مطلع می شوند و نتیجة رسمی به صورت کتبی بعد از 4 هفته از برگزاری آزمون برای داوطلبان ارسال می گردد.

منابع آزمون:

منابع و مراجع طراحی سوالات آزمون متنوع هستند . سوالات به گونه ای طراحی می شوند که اهداف، اصول و قواعد مهندسی بهداشت صنعتی و اهم مأموریت ها، وظایف و مسئولیتهای متخصصین بهداشت صنعتی و همچنین بروزترین ترین دانش و علومی که انتظار می رود یک متخصص بهداشت صنعتی از آن ها اطلاع داشته باشد، پوشش داده شوند. انجمن پیشنهاد می نماید داوطلبان جهت ایجاد آمادگی مطلوب قبل از آزمون و دستیابی به منابع و مراجع مطالعاتی از انتشارات سازمانهای معتبر بین المللی نظیر ACGIH ، AIHA، NIOSH و ناشرانی نظیر CRC Press ، Lewis Publisher ، Mc Graw Hill   و John Wiley & Son استفاده نمایند.

 آنالیز موضوعی سوالات آزمون:

آنالیز سوالات آزمون نشان دهنده وجود سه حوزه مشخص از عملکرد بهداشت صنعتی(Domain) و  9 وظیفه ((Task یک CIH می باشد. Domain به معنای عمده ترین مسئولیت های یک  CIH و Task به معنای شاخص ترین فعالیت هایی است که در هر در (Domain) صورت می گیرد. دانش و مهارت داوطلبان باید به حدی باشد که قابلیت پذیرش مسئولیت و انجام وظایف  فوق الذکر را دارا باشند.

 Domain I: اصول و شیوه ارزیابی مواجهه

50 درصد سوالات آزمون CIH در Domain I در چهار Task مشخص زیر مطرح می شوند.

Task1 : پیش بینی و شناسایی پتانسیل خطرات بهداشتی از طریق مطالعه و بررسی محیط های کاری،  فعالیت های کاری و افراد شاغل جهت تعیین ریسک مرتبط با عوامل زیان آور، محصولات و فرایندها.

 انجام Task1 منوط به بهره گیری از دانش و مهارتهای مشخص زیر است:

دانش مورد نیاز:

1-    علوم پایه

2-    آشنایی با خطرات بیولوژیکی، شیمیایی، فیزیکی و ارگونومیکی

3-    دانش تخصصی در خصوص مواد اولیه، بینابینی و نهایی در فرایند تولید

4-    آشنایی با  فرایندهای صنعتی

5-    سم شناسی

6-    استانداردها و خطوط راهنما

7-    اپیدمیولوژی

8-    علوم محیط زیست

9-    بهداشت عمومی

10-ارزیابی خطرات فرایندها و مواد شیمیایی جدید

مهارت های مورد نیاز:

1-    مهارت استخراج اطلاعات شاخص و حیاتی از مستندات، استانداردها، خطوط راهنما و سایر منابع

2-    شناسایی خطرات بالقوه موجود اولویت بندی خطرات شناسایی شده جهت ارزیابی ریسک های احتمالی

3-    پیش بینی سناریوهای احتمالی مواجهه با خطرات

4-    بررسی وظایف، فعالیتها و عملیات

5-    برقراری ارتباطات موثر با سایر بخش ها

6-    بررسی های قانونی مرتبط

 Task2 : ارزیابی رابطه موجود بین میزان مواجهه و اثرات زیان آور  ناشی از آن به منظور تعیین پیامدهای احتمالی با استفاده از اصول علمی شناخته شده و استانداردها.

انجام Task2 منوط به بهره گیری از دانش و مهارتهای مشخص زیر است:

دانش مورد نیاز:

1-    علوم پایه

2-    آشنایی با خطرات بیولوژیکی، شیمیایی، فیزیکی و ارگونومیکی

3-    دانش مرتبط با صنعت مورد نظر و محیط های کاری

4-    آشنایی با  فرایندهای صنعتی

5-    سم شناسی

6-    اپیدمیولوژی

7-    علوم محیط زیست

8-    بهداشت عمومی

9-    ارزیابی ریسک

10- ارزیابی خطرات فرایندها و مواد شیمیایی جدید

مهارت های مورد نیاز:

1-    درک اصول و مفاهیم سم شناسی ( رایطه دوز-پاسخ، اثرات حاد و مزمن، دوره کمون(نهفتگی) و راههای ورود سموم به بدن)

2-    درک اصول و مفاهیم اپیدمیولوژی

3-    ارزیابی اعتبار منابع

4-    برقراری ارتباطات موثر با بخش های لازم

 Task3 : طراحی و اجرای استراتژی ارزیابی میزان مواجهه (کمی و/یا کیفی) با هدف تعیین میزان و شدت مواجه با استفاده از اصول و قواعد علمی جهت اطمینان از اعتبار آن.

انجام Task3 منوط به بهره گیری از دانش و مهارتهای مشخص زیر است:

دانش مورد نیاز:

1-    علوم پایه

2-    آشنایی با خطرات بیولوژیکی، شیمیایی، فیزیکی و ارگونومیکی

3-    دانش مرتبط با صنعت مورد نظر و محیط های کاری

4-    آشنایی با  فرایندهای صنعتی

5-    روش ها و ابزار نمونه برداری

6-    شیمی تجزیه

7-    روش تحقیق

8-    استانداردها و خطوط راهنما

9-    آمار

10- مراقبتهای پزشکی و فناوری های پایش

 مهارت های مورد نیاز:

1-    طراحی استراتژی ارزیابی مواجهه

2-    کاربرد اصول آماری  در روش تحقیق

3-    شناسایی صحیح جمعیت تحت مواجهه

4-    بکارگیری روشهای مناسب نمونه برداری (تجهیزات، ابزار، آنالیز، قوتها و ضعف ها)

5-    درک و فهم مناسب از صنعت مورد نظر و فرایندهای وابسته

6-    بررسی اطلاعات وابسته(داده های نمونه برداری قبلی، کنترل های موجود، مواد موجود، بررسی فرایند، روشهای کاری)

7-    تعیین خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مواد

8-    شناسایی راههای ورود مواد به بدن

9-    اجرای استراتژی های کمی و کیفی ارزیابی میزان مواجهه

10- انجام بازرسی

11-توسعه و مدیریت پروژه ها

12-انجام تحقیقات و پژوهش های علمی پایه

13-آشنایی با نحوه استفاده و کالیبراسیون دستگاهها، ابزار و تجهیزات

14- نگهداری مناسب نمونه های فیلد ( زنجیره انتقال، برچسب گذاری نمونه ها، نمونه های شاهد فیلد)

15- تعاملات متقابل و اثربخش (مهارت های میان فردی، روابط افراد)

16- آشنایی با روشهای آنالیز مناسب

 Task4 : فرموله کردن نتایج، اولویت بندی ریسکها و انتقال یافته ها و نظریه ها بر اساس آنالیز و ارزیابی داده ها با استفاده از استاندارد ها، راهنماها و معیارهای قضاوت موجود.

انجام Task4 منوط به بهره گیری از دانش و مهارتهای مشخص زیر است:

دانش مورد نیاز:

1-    علوم پایه

2-    آشنایی با خطرات بیولوژیکی، شیمیایی، فیزیکی و ارگونومیکی

3-    دانش مرتبط با صنعت مورد نظر و محیط های کاری

4-    آشنایی با  فرایندهای صنعتی

5-    سم شناسی

6-    شیمی تجزیه

7-    استانداردها و خطوط راهنما

8-    اپیدمیولوژی

9-    انتقال ریسک

10-آمار

11- سلسله مراتب اقدامات کنترلی

12- علوم محیط زیست

13-بهداشت عمومی

 مهارت های مورد نیاز:

1-    آنالیز داده های نمونه برداری شده

2-    مقایسه نتایج نمونه برداری با مقادیر استاندارد

3-    ارزشیابی کیفیت داده ها ( با داده های جدید و قدیمی)

4-    ارزیابی میزان ریسک خطرات شناسایی نشده

5-    تعیین میزان ریسک سناریوهای پیچیده و بغرنج

6-    توسعه و مدیریت پروژه شامل مدیریت ریسک و ارزیابی مشاغل

7-    طبقه بندی ریسک ها

8-    انتقال ریسک (شفاهی، مستند)

 DomainII: انتخاب ، اجرا و تائید اقدامات کنترلی- 35%

35 درصد سوالات آزمون CIH در Domain II در سه Task مشخص زیر مطرح می شوند.

Task1 : ارزیابی و انتخاب گزینه های مختلف جهت حذف یا کاهش میزان مواجهه با استفاده از روشهای کنترلی و اصول و قواعد علمی شناخته شده، مستندات، استانداردها و طراحی و اجرای معیارها.

انجام Task1 منوط به بهره گیری از دانش و مهارتهای مشخص زیر است:

دانش مورد نیاز:

1-    دانش طراحی تهویه (تهویه موضعی، تهویه ترقیقی و تهویه مطبوع)

2-    علوم پایه شامل فیزیک، شیمی و زیست شناسی

3-    فرایندها و عملیات صنعتی

4-    بیومکانیک، ارگونومی، مطالعات زمان سنجی و حرکت شناسی

5-    اصول و قواعد کنترل خطرات زیستی

6-    مواد خطرناک و روشهای کنترل آنها

7-    حفاظت دربرابر تاثیرات پرتوها و تشعشعات ()کاهش زمان مواجهه، فاصله و حفاظ گذاری)

8-    صدا و روشهای کنترل آن

9-    تجهیزات حفاظت فردی

10-در ک و فهم جامع از سم شناسی

11-فیزیولوژی و آناتومی و روش های مختلف مواجهه با عوامل زیان آور (تنفسی، پوستی و خوراکی)

12-ویژگیها و خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مواد و اثرات سوء ناشی از آنها

13- راهنمای مواجهه با عوامل زیان آور

14-روشها و محیط های کاری

15- آموزش های آکادمیک و آموزشهای شغلی

16-روشها و رویه های کاری

17-کنترل استرسورهای حرارتی

18- روشهای کنترلی و سلسله مراتب آنها

19- فاکتورهای تاثیر گذار اجتماعی

20-هزینه روشهای کنترلی مختلف

21-کارایی و اثربخشی اقدامات کنترلی

 مهارت مورد نیاز:

1-    طراحی روشهای کنترلی

2-    نمونه برداری، ارزیابی و آنالیز داده ها

3-    سنجش پارامترهای جریان هوا

4-    طراحی سیستم های تهویه

5-    انتخاب روشهای کنترلی مناسب

6-    ارزیابی عملکرد واحدهای عملیاتی

7-    آشنایی با  خواص فیزیکی مواد

8-    آشنایی با مزیت ها و محدودیتهای تجهیزات حفاظت فردی با هدف انتخاب بهینه

9-    آنالیز هزینه سود

10- تعیین فرکانس، احتمال و شدت میزان مواجهه

11- حساسیتهای فردی کارگران مختلف

 Task2:. توسعه و اجرای برنامه های کنترلی مناسب با هدف حذف یا کاهش میزان مواجهه

انجام Task2 منوط به بهره گیری از دانش و مهارتهای مشخص زیر است:

دانش مورد نیاز:

1-  طراحی اقدامات و روشهای کنترل خطرات (تهویه، کنترل صدا، حفاظت در برابر پرتوها، برقراری سیستم ها، تجهیزات حفاظت فردی و ...)

2-    نیازمندی های مورد نیاز برای ارزیابی و مدیریت عملکرد

3-    هماهنگی و ایجاد توازن بین منابع مالی و منابع انسانی

4-    روشهای اجرایی آموزش کارکنان در بکارگیری و استفاده از صحیح روشهای کنترلی

5-    روشها و اقدامات کنترلی و سلسله مراتب آنها

6-    طراحی و اجرای دوره های آموزشی

7-    استراتژی و ابزارهای برقراری ارتباطات

8-    انتخاب صححی تجهیزات حفاظت فردی و محدودیت های موجود

9-    مسئولیت، نقش و چارچوب گزارش دهی

مهارت مورد نیاز:

1-    طراحی سیستم های کنترلی

2-    آشنایی با عملیات و فرایندهای کاری

3-    مهارتهای مدیریت پروژه

4-    برگزاری دوره های آموزشی مختلف

5-    اجرای روشهای کنترل صدا

6-    حذف یا کاهش خطرات پرتوها و مواد زیستی

7-    کنترل خطرات شیمیایی

8-    آمادگی واکنش مناسب در برابر شرایط اضطراری ناشی از خطرات شیمیایی

9-    اجرای روشهای مناسب ارگونومیکی

10-نحوه استفاده از دستورالعمل های مهندسی

11- توسعه و ارتقاء خط مشی ها

12-توسعه و مدیریت پروژه ها

 TasK3:. تائید اثربخشی کنترل جهت حذف و یا کاهش میزان مواجهه با استفاده از اصول معتبر علمی،  استاندارد ها و طراحی و اجرای معیارهای عملکرد.

انجام Task3 منوط به بهره گیری از دانش و مهارتهای مشخص زیر است:

دانش مورد نیاز:

1-    نمونه برداری هوا(آلاینده های شیمیایی و بیولوژیکی)

2-    علوم پایه و آمار

3-    دانش آلاینده های هوابرد

4-    اصول و قواعد پرتوها

5-    میکروب شناسی

6-    ریسک فاکتورهای ارگونومیکی

7-    فرایندها و عملیات صنعتی

8-    روشهای کنترلی و رتبه بندی آنها

9-    ویژگی ها و مشخصات روشهای مختلف کنترلی

10-تجهیزات و فناوری های مورد استفاده در تائید اثربخشی اقدامات و روشهای کنترلی

11-ممیطی و اطمینان از کارایی روشهای اجرایی

12-تکنیک ها و روش های پژوهش و تحقیق

مهارت مورد نیاز:

1-    استفاده از تجهیزات نمونه برداری هوا

2-    ارزیابی و پایش سیستم های تهویه

3-    ارزیابی و پایش میزان سروصدا و ارتعاش

4-    ارزیابی و پایش میزان تشعشعات

5-    ارزیابی و پایش استرس های حرارتی

6-    مقایسه نتایج حاصل از نمونه برداری با میزان استاندارد

7-    عیب یابی سیستم های کنترلی

8-    قرائت و تفسیر نقشه ها

9-    توسعه و مدیریت پروژه ها

 DomainIII: مدیریت ریسک

15 درصد سوالات آزمون CIH در Domain III در دو Task مشخص زیر مطرح می شوند.

Task1 : توسعه و اجرای برنامه های نشاندهنده ریسک با استفاده از روشهای شناسایی ریسک و اصول مناسب علمی، استانداردها و استراتژی های موثر ارتباطات

دانش مورد نیاز:

1-    اصول راهبری و مدیریت برنامه های جامع بهداشت صنعتی، اصول و قواعد ارزیابی ریسک،  بهترین روش ها و رویه های کاری و الزامات تنظیم شده

2-    تکنیک های ممیزی

3-    استراتژی ارتباطات (درخصوص  الزامات و نیازمندی های تنظیم شده، نیازهای برنامه)

4-    برنامه های واکنش در برابر شرایط اضطراری

 مهارت های مورد نیاز:

1-    انتقال و تفسیر نیازمندی ها و الزامات تنظیم شده و ارتباط با آژانس های مرتبط

2-    برقراری ارتباط بین اجزای مختلف برنامه بهداشت صنعتی شامل تهیه گزارش و ارائه آن

3-    مدیریت منابع برنامه

4-    یکپارچه کردن الزامات برنامه بهداشت صنعتی با نقشه شغل

5-    تعیین اهداف مناسب

6-     ارزیابی مناسب عملکرد برنامه

7-    انتقال ریسک (ارتباطات ریسک)

8-    ممیزی برنامه

9-    درک اساس و کاربرد حدود مجاز مواجهه

10-کنترل و انتقال عوامل استرس زای محیط

 Task2 : ارزیابی برنامه های طراحی شده برای حذف یا کاهش میزان مواجهه برای اطمینان از اثر بخشی برنامه ها در مقایسه آنها با مقررات، استانداردها، خطوط راهنما و رویه های تخصصی

دانش مورد نیاز:

1-    اصول راهبری و مدیریت برنامه های جامع بهداشت صنعتی، اصول و قواعد ارزیابی ریسک،  بهترین روش ها و رویه های کاری و الزامات تنظیم شده

2-    استراتژی ارتباطات (درخصوص  الزامات و نیازمندی های تنظیم شده، نیازهای برنامه)

3-    نیازسنجی آموزشی برنامه بهداشت صنعتی

4-    تکنیک های ممیزی

5-    سیستم مدیریت و نگهداری اطلاعات

6-    ارزیابی عملکرد

 مهارت های مورد نیاز:

1-    برقراری ارتباط بین اجزای مختلف برنامه بهداشت صنعتی شامل تهیه گزارش و ارائه آن

2-    اطلاع رسانی الزامات و نیازمندی های برنامه

3-     مدیریت منابع برنامه

4-    اولویت بندی الزامات  و نیازمندی های برنامه

5-    مهارت های آموزشی

6-    ممیزی برنامه

7-    جمع آوری داده های عملکردی

8-    آنالیز داده های عملکردی

9-    تجزیه و تحلیل مدیریت برنامه اجرا شده (تحلیل شکاف، بنچ مارک کردن و غیره)

 منابع و مراجع مطالعاتی جهت آمادگی برای آزمون CIH

 1) Industrial Hygiene Reference and Study Guide (Allan Fleeger (Author), Dean Lillquist (Author) Published in May 1, 2006, AIHA)

 2) Glossary of occupational hygiene terms (Salvatore R. DiNardi (Author))

3) The occupational environment: its evaluation , control and management

4) A strategy for assessing and managing occupational exposures

5) The Occupational Environment- Its Evaluation and Control

(DiNardi, Salvatore R., , AIHA Press, Fairfax,)

5) The Industrial Environment - Its Evaluation and Control,(National Institute of Occupational Safety and Health, US Government Printing Office.  1973.)

6) Fundamentals of Industrial Hygiene ,(Plog, Barbara, Niland, Jill and Quinlan, Patricia, National Safety Council, Itasca, IL.)

7) Industrial Ventilation: A Manual of Recommended Practice , ACGIH, American Conference of Governmental Industrial Hygienists, Cincinnati, OH.

8)TLVs and BEIs: Threshold Limit Values for Chemical Substances and Physical Agents and Biological Exposure Indices, ACGIH, American Conference of Governmental Industrial Hygienists, Cincinnati, OH.

 9) Industrial Hygiene Reference & Study Guide, 2nd Edition ,( Fleeger, Allan and Dean LillquistAIHA Press, Fairfax, VA 2006.)

10) Recognition of Health Hazards in Industry: A Review of Materials and Processes (Burgess, William A., , John Wiley & Sons, Inc. , New York, NY).

11) Industrial - Occupational Hygiene Calculations: A Professional Reference ,(Stewart, James H., et. al., Millennium Associates.)

12)Safety Management: A Human Approach ,(Petersen, Dan.   American Society of Safety Engineers, Des Plaines, IL.)

13)The Cartoon Guide to Statistics , Harper Perennial(Gonick, Larry and Woolcott Smith.  , New York, NY. 1993)

14)The Noise Manual: Revised 5th Edition (Berger, E.H et.al., AIHA Press, Fairfax, VA. 2003). 

15) Air Sampling Instruments for Evaluation of Atmospheric Contaminants,(Cohen, Beverly and Charles McCammon, Jr.   ACGIH  Worldwide, Cincinnati OH.  2001. )

16) Bioaerosols: Assessment and Control Macher,(Janet ,  ACGIH, Cincinnati, OH.  1999.)  

17) Radiation Protection: A Guide for Scientists and Physicians(Shapiro, Jacob. , Harvard University Press, Cambridge, MA.  1990. )

18) Criteria for a Recommended Standard: Occupational Exposure to Hot Environments (Revised Criteria 1986) (NIOSH Criteria Document:  .  Available from NIOSH at this link). 

19) Toxicology Principles for the Industrial Hygienist(Lutrell, Jederberg, and Still. , AIHA Press, Fairfax, VA 2008)

20) Basic statistics textbook. .

21) Basic chemistry textbook.

22) Basic biology textbook 

23) Basic physics textbook.

مطالب فوق تنها بخشی از اطلاعات لازم در مورد سؤالات آزمون است. علاقمندان می توانند کلیه اطلاعات مورد نظر خود اعم از چگونگی ثبت نام، شرایط، منابع و دامنه سوالات و ... را با مراجعه به سایت www.abih.org و کلیک بر روی لینک  candidate handbook به دست آورند.

 


 

امارگیر حرفه ای سایت

امارگیر حرفه ای وبلاگ و سایت

 
 
 
--- عباس زراءنژاد-hse page contents