امارگیر حرفه ای سایت

امارگیر حرفه ای وبلاگ و سایت


 

سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست ( HSE-MS)

این وبلاگ تلاش می کند به نشر و ارائه مطالب علمی و کاربردی در زمینه سیستم مدیریت HSE و همچنین آخرین اخبار مرتبط بپردازد.

چالش های سیستم مدیریت HSE در سطح ملی
ساعت ٧:۱٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱ آذر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

بر اساس مطالعات آسیب شناسی انجام شده، باید اذعان کرد که بهبود عملکرد سیستم مدیریت HSE در  سازمانها شدیداً به متغییر های سازمانی وابسته است.  بدیهی است  در هر سازمانی اگر این متغییرها دچار نقص شوند، طبیعتاً آن سازمان نمی‌تواند عملکردی کارا و اثربخش داشته باشد و ما در حال حاضر در تشکیلات HSE در سطح ملی با چنین چالش هایی روبرو هستیم. در این ارتباط  چند چالش اساسی وجود دارد:

چالش اول، جایگاه نامناسب HSE در تشکیلات سازمانی می باشد. بدیهی است اگر جایگاه HSE در بالاترین سطح مدیریتی سازمان قرار گیرد، مسلماً در صورت استفاده اصولی از فرصت ها، بیشترین کارایی را خواهد داشت، چرا که باعث ایجاد برتری در حوزه تصمیم گیری شده و این برتری، پلی برای تحقق بیشتر اهداف HSE و در نهایت افزایش بهره وری سازمانی فراهم می کند. حال اگر جایگاه سازمانی HSE تنزل پیدا نماید، این موضوع باعث می گردد HSE از اعتبار و صلابت لازم در درون سیستم برخوردار نباشد و به تبع آن میزان سرمایه گذاری ها در زمینه HSE به شدت کاهش و عملکرد HSE ‌نیز تضعیف گردد.

با نگاهی به نمودار سازمانی شرکتهای معتبر در سطح منطقه و جهان و مقایسه سطوح سرمایه گذاری در HSE و بازگشت سرمایه در این شرکتها با وضعیت فعلی خودمان، به راحتی می توان دریافت که این سازمان ها با بالابردن جایگاه HSE در سازمان خود در واقع فرهنگ آن را نیز به نوعی در سازمانشان گسترش  داده اند و این موضوع به آنها در کاهش ریسک هایشان در حوزه بهداشت، ایمنی و محیط زیست کمک شایانی نموده و از میزان ضررهای مالی و جانی آنها به شدت کاسته است.

اما در حال حاضر جایگاه سازمانی HSE در سازمان های ما در سطح ملی، تضمینی بر کاهش نقاط ضعف و تهدیدات درون و برون سازمانی نیست چرا که سطح اختیارات و تخصیص منابع مختلف مالی و انسانی در حوزه های بهداشت، ایمنی و محیط زیست به هیچ عنوان قدرت لازم را جهت برخورد با مخاطرات و معضلات ایجاد نمی کند. لذا ضرورت بازنگری در خصوص جایگاه سازمانی HSE در سطح ملی به شدت احساس می شود.

چالش دوم، عدم تعهد برخی از مدیران به HSE است، اگر مهم ترین مسئولیت های مدیران ارشد هر سازمان را به دو دسته مسئولیت های اقتصادی و مسئولیت های قانونی تقسیم بندی نماییم، HSE از نقش بسیار مهم و تاثیر گذاری در هر یک از این مسئولیت ها برخوردار است چرا که از یک طرف با کاهش حوادث و ضایعات، باعث رونق اقتصادی سازمان خواهد شد و از طرف دیگر بستر لازم را برای رعایت قوانین و مقررات ملی و بین المللی فراهم می کند. ولی متاسفانه این دیدگاه هنوز به طور جدی مورد توجه برخی از مدیران ارشد قرار نگرفته است.

چالش سوم، پایین بودن میزان مشارکت سایر واحدهای سازمانی با واحدهای HSE است، در حال حاضر در سازمانهای توسعه یافته، HSE تنها مسئولیت مشاوره و نظارت را بر عهده دارد و مسئولیت تحقق الزامات HSE در هر یک از واحدها بر عهده خود آن واحدهاست، ولی متاسفانه در حال حاضر در سطح ملی چون HSE به عنوان بخشی از هر فعالیت و فرایند کاری مورد توجه قرار نمی گیرد، مسئولیت آن صرفاً متوجه مدیران و کارشناسان HSE است نه مدیران و مسئولین واحدها.

به امید روزی که HSE نقش و جایگاه واقعی خود را در سازمانها پیدا کند.


 

امارگیر حرفه ای سایت

امارگیر حرفه ای وبلاگ و سایت

 
 
 
--- عباس زراءنژاد-hse page contents