امارگیر حرفه ای سایت

امارگیر حرفه ای وبلاگ و سایت


 

سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست ( HSE-MS)

این وبلاگ تلاش می کند به نشر و ارائه مطالب علمی و کاربردی در زمینه سیستم مدیریت HSE و همچنین آخرین اخبار مرتبط بپردازد.

مدیریت ریسک و جایگاه آن در سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست (قسمت سوم)
ساعت ۱:٢٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٧ آذر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

شناسایی خطرات (HAZARD IDENTIFIFCATION)

بر اساس بند 1-4 عنصر چهارم راهنمای سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست سازمان ها و همچنین پیمانکاران آنها باید روشی مناسب برای شناسایی نظام مند خطرات بالقوه آسیب رسان و اثرات ناشی از فعالیت ها یا تاثیر گرفته از آنها را به کار گیرند. دامنه این حوزه باید تمام فعالیت ها از ابتدا (قبل از مالکیت زمین) تا انتهای فرآیند، رهاسازی و دفع خروجی ها (Disposal) را در برگیرد.


 
مدیریت ریسک و جایگاه آن در سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست (قسمت دوم)
ساعت ۱:٢۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٩ آذر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

نیازمندیها و ضرورتها

 امروزه نقش سیستم مدیریت ریسک در هدایت و هماهنگ کردن فعالیت ها در جهت اهداف سازمان ها جهت تبعیت از الزامات سیستم مدیریت HSE، نقشی حیاتی و انکار ناپذیر می باشد.

لذا با اعمال مدیریت نوین، علمی و عملی می توان از ابزاری که این سیستم در اختیار مدیریت قرار می دهد به صورتی کارا و موثر بهره جست و به اهداف HSE مطابق با نیازها و انتظارت آنها و بهبود مستمر با برنامه ریزی صحیح دست یافت.

برآورده نمودن نیازمندهای سیستم مدیریت ریسک منجر به تحقق اهداف سازمان در زمینه صیانت از نیروی انسانی و حفاظت از محیط زیست توام با رشد اقتصادی خواهد شد.

مسئولیت اصلی و مستقیم برآورده کردن این نیازمندیها بر عهده مدیریت ارشد هر سازمان می باشد. عمده ترین این نیازمندیها عبارت است:

1.      تهیه خط مشی مدیریت ریسک- تشکیل کمیته های اصلی و فرعی

2.      تدارک ساختار سازمانی و منابع انسانی متخصص و متعهد به تعداد کافی

3.      تدارک منابع مالی

4.      ایجاد نظام خود کنترلی در سازمان ها با ایجاد حس مسئولیت پذیری و قانونمندی آن ها

5.      ارتقا سطح آگاهی و تعهد مدیران و مسئولین در کلیه سطوح مدیریتی

6.      آگاهی لازم به کارکنان

7.      برقراری مکانیسم موثر جهت برقراری ارتباطات و تعاملات مورد نیاز

8.      بهره گیری از مشاور متخصصان ذیربط

9.      طراحی/ استقرار و اجرای روش های اجرائی مرتبط

10.  تعیین و ابلاغ اولویت ها، مسئولیت ها و اختیارات

این مطلب ادامه دارد....


 
فرا رسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی تسلیت باد
ساعت ۳:٠۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳ آذر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

در باره رویداد عاشورا بسیار گفته و نوشته‏اند. باز هم جاى گفتن و نوشتن باقى است، چرا که این رویداد از چنان ابعاد بزرگ و گسترده‏اى برخوردار است که هر چه بیش‏تر به تحلیل و بررسى آن پرداخته شود زوایاى نوتر و تازه‏ترى از آن آشکار خواهد شد. عاشورا نه یک حادثه که یک فرهنگ است، فرهنگى برخاسته از متن اسلام ناب که نقش حیاتى را در استحکام ریشه ها، رویش شاخه ها و رشد بار و برهاى آن ایفا کرده است. عاشورا هیچ گاه در محدوده زمان و جغرافیاى خاصى محصور نمانده است، بلکه همواره الهام بخش تشیع در راستاى حرکت ها، جنبش ها و قیام هاى راستین شیعه ـ پل بسیارى از نهضتهاى دیگر ـ در برابر کانون هاى ظلم و کفر و نفاق بوده است. قیام عاشورا از سال 61 هجرى تا امروز همچون چشمه‏اى جوشان و خروشان از آب زلال و گواراى خود تشنگان معرفت و حقیقت را سیراب کرده، و الهام‏بخش بسیارى از نهضت‏هاى حقّ علیه باطل بوده است. 

امید است در درک هر چه بیشتر عاشورا و عاشوراییان گام برداریم...


 
مستند سازی در سیستم مدیریت بهداشت, ایمنی و محیط زیست (HSE-MS) -قسمت اول
ساعت ۱۱:٥٩ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٠ آذر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

مستندسازی روش مفید و موثری جهت شناسایی، مدون کردن و کنترل فعالیتها و فرایندهای موثر بر فعالیتها و خدمات بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) در هر سازمانی به شمار می رود. مستندسازی باعث می شود تا کلیه فعالیتها و فرایندها به صورت مکتوب درآمده و سوابق اجرای آنها ایجاد و امکان بهبود مستمر آنها فراهم گردد.

از این رو در نظر دارم در یک سلسله مطالب دنباله دار، اصول و مبانی مستندسازی در سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE-MS)  را تشریح کنم. مدارک سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE-MS)  دارای چهار سطح اصلی می باشد که عبارتند از:


 
اطلاعیه‌ سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ کشور در باره‌ آزمون دکتری سال 1391
ساعت ٢:٥۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٧ آذر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

دومین آزمون نیمه متمرکز ورودی دوره دکتری (Ph.D) سال‌ 1391 بر اساس‌ برنامه‌ زمانی‌  اعلام شده از طرف سازمان سنجش در صبح و بعداز ظهر روز جمعه 25/1/1391 برگزار خواهد شد و امسال هم مانند سال گذشته رشته بهداشت حرفه ای هم جزء رشته های آزمون قرار دارد.

خبر خوشحال کننده ای که وجود دارد این است که ایرادات اساسی آزمون سال گذشته تا حد زیادی مرتفع شده است به طوریکه:

الف) بر خلاف سال گذشته که ضریب تمامی دروس با هم یکسان بود، امسال ضرایب مواد امتحانی شامل زبان انگلیسی به عنوان یک ماده آزمونی ضریب 2، استعداد تحصیلی به عنوان یک ماده آزمونی ضریب 1 و دروس تخصصی به عنوان یک ماده آزمونی ضریب 4 می باشد.

ب) نحوه پذیرش که در آزمون سال گذشته محل ابهام زیادی برجای گذاشت و حق های زیادی را ناحق کرد، هم امسال اصلاح شده است، به طوریکه ضمن اینکه مانند سال گذشته معرفی اولیه داوطلبان به صورت چند برابر، بر اساس 80% نمره کل آزمون و 20% معدل کارشناسی و کارشناسی ارشد (معدل‌ها تراز می‌شود) و سهمیه داوطلب صورت خواهد گرفت، ولی پذیرش نهایی از بین داوطلبانِ پذیرفته شده‌ی مرحله اولِ معرفی شده به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش بر اساس نمرات ارسالی دانشگاه‌ها و آزمون کتبی ( که البته درصد تاثیر گذاری آن هنوز اعلام نشده است)، اولویت کدر رشته محلهای انتخابی داوطلب و ظرفیت اعلام شده صورت خواهد گرفت. در حالیکه سال گذشته نمره نهایی صرفاً بر اساس نمره مصاحبه و توسط دانشگاهها به سازمان سنجش اعلام می شد و نمره کتبی داوطلبان هیچ گونه تاثیری در نمره نهایی نداشت.

ج) در آزمون سال گذشته تعداد سوالات بهداشت حرفه ای 60 تا بود و بدون تفکیک دروس ارائه شده بود، در حالیکه امسال مجموعه دروس تخصصی بهداشت حرفه ای در سطح کارشناسی ارشد و به تفکیک دروس زیر مورد آزمون قرار خواهد گرفت:

  • عوامل فیزیکی زیان آور محیط کار
  • عوامل شیمیایی زیان آور محیط کار و تهویه صنعتی
  • سم شناسی صنعتی
  • بیماری های شغلی
  • ارگونومی
  • ایمنی و حوادث ناشی از کار

البته تنها نکته ابهام تستی بودن یا تشریحی بودن سوالات آزمون است که هنوز مشخص نشده است.

اصل اطلاعیه‌ سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ کشور در باره‌ شرایط وضوابط ، تاریخ و نحوه‌ ثبت‌ نام‌ در آزمون‌ ورودی دوره‌ دکتری ‌ نیمه‌متمرکز را می توانید اینجا ببینید.


 
مدیریت ریسک و جایگاه آن در سیستم مدیریت بهداشت, ایمنی و محیط زیست (قسمت اول)
ساعت ۱٢:٥٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٧ آذر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

مدیریت ریسک بعنوان یک عنصر حیاتی از مجموع عناصر هفتگانه سیستم مدیریت HSE سازمان ها را قادر به اخذ تصمیمات شغلی بهتر، کاهش ریسک و بدنبال آن پیشگیری از بروز حوادث و ضرر و زیانهای اقتصادی می نماید.

ارزیابی ریسک، اولین فاز از مجموعه فعالیت های مدیریت ریسک است که جایگاه ویژه ای در سیستم مدیریت HSEداشته و فرآیندی است که نیازمند تجربه متخصصین و دقت بالا بوده و می بایست در قالب کارگروهی و با بهره گیری از توان مسئولین و کارشناسان ذیربط انجام پذیرد. این فعالیت تیمی نیز زمانی به نتیجه مطلوب دست خواهد یافت که تیم ارزیاب، علاوه بر برخورداری از تجربه و تخصص لازم، از زبان مشترکی نیز در درک مفاهیم و روش های مورد استفاده برخوردار باشند. با توجه به اهمیت موضوع قصد دارم در یک سلسله مطالب دنباله دار، مفاهیم، اصول و فرآیند حاکم بر مدیریت ریسک و معیارهای تحمل پذیری و پذیرش ریسک را بر اساس استانداردهای معتبر تشریح نمایم تا راهنمای مناسبی جهت استفاده کارشناسان و متخصصان ذیربط فراهم کند.

امروزه مدیریت ریسک بعنوان یک نیازمندی و ضرورتی اجتناب ناپذیر برای مدیریت پیشگیرانه (Proactive) می باشد، لذا لازم وضروری است جهت داشتن معیارهای قضاوت صحیح و درست و تصمیم گیری درخصوص پذیرش یا عدم پذیرش ریسک معیارهای مناسبی تعیین و بدقت مورد اجرا قرار گیرد.


 
آسیب شناسی سیستم مدیریت بهداشت‘ ایمنی و محیط زیست (HSE-MS) در صنعت نفت
ساعت ۸:۱۱ ‎ب.ظ روز جمعه ٤ آذر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

آسیب شناسی سیستم های مدیریتی فرایند استفاده از مفاهیم و روشهای علمی جهت تعریف و توصیف وضع موجود سازمانها و یافتن راههای برای افزایش اثربخشی آنهاست. با مشاهده هر گونه آسیب در سیستم های مدیریتی باید با دیدی سیستمی و نظام مند به بررسی تعاملات میانه مولفه ها و متغیرهای مختلف سیستم پرداخت و ریشه یا ریشه های مشکل و آسیب را شناخت. با این ترتیب با اقدام اصولی و پیشگیرانه می توان عواقب زیانبار ناشی از آسیب ها را حذف یا به حداقل ممکن رساند. روشهای مختلفی برای آسیب شناسی سیستم های مدیزیتی وجود دارد و قاعدتاً با توجه به ماهیت هر سیستم باید مناسب ترین روش آسیب شناسی انتخاب و به کار گرفته شود.

بروز حوادث در صنعت نفت در طی سالیان اخیر باعث شد بنده با مشارکت جمعی از بهترین های دانشگاه و صنعت نسبت به انجام مطالعه آسیب شناسی سیستم مدیریت HSE در صنعت نفت اقدام نمایم و نتایج مطالعه را در چهارمین همایش HSE وزارت نفت ارائه نمایم.

هر چند بر این نکته اذعان دارم که این مطالعه جامع نبوده ولی امیدوارم نتایج ارزشمند حاصله مورد توجه مدیران تصمیم گیر صنعت نفت قرار گیرد.

اصل مقاله را می توانید از  اینجا دانلود کنید.


 
فرا رسیدن محرم حسینی تسلیت باد.
ساعت ٦:٤٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٤ آذر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

محرم، ماه ایثار و از جان گذشتگی است! ماه عشق و شور و فریاد است! ماه آمیختن با خون و آمیختن عشق است. 

فرا رسیدن ماه محرم را بر عاشقان اباعبدالله‌ الحسین‌(ع) تسلیت عرض می‌نمائیم.

محرم، ماه ایثار و از جان گذشتگی است! ماه عشق و شور و فریاد است! ماه آمیختن با خون و آمیختن عشق است.


 
آشنایی با گواهینامه های بین المللی در حوره های مختلف HSE (قسمت اول)
ساعت ۱٢:۳٢ ‎ق.ظ روز جمعه ٤ آذر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

گواهینامه های بین المللی مختلفی در حوزه های مختلف HSE وجود دارد، بنابراین قصد دارم به تدریج این گواهینامه ها را برای شما معرفی کنم.

برای شروع کار از گواهینامه بین المللی CIH شروع می کنم، مطالبی که در ادامه ارائه می شود راهنمای مفیدی جهت آشنایی داوطلبان با گواهینامه بین المللی CIH است و اطلاعات مفیدی در خصوص نحوه برگزاری آزمون، شرایط عمومی و اختصاصی داوطلبان، تاریخ، مکان و زمان برگزاری آزمون، نحوه ارائه درخواست شرکت در آزمون، اطلاعات کمی و کیفی سوالات آزمون و سایر اطلاعات کاربردی دیگر ارائه می نماید.

 آشنایی با گواهینامه CIH

 گواهی نامه بین المللی CIH  مخفف عبارتCertified Industrial Hygienist  می باشد و از طرف انجمن بهداشت صنعتی آمریکا ABIH)) به داوطلبانی که آزمون های مربوطه را با موفقیت سپری کنند اعطا می شود. این آزمون که با هدف ارتقاء سطح دانش متخصصین بهداشت صنعتی، توسط انجمن بهداشت صنعتی آمریکا ABIH)) و در دو نوبت در هر سال برگزار می گردد.گواهینامه های اعطا شده دارای اعتباربین المللی است.

معرفی انجمن بهداشت صنعتی آمرىکآ (ABIH)

انجمن بهداشت صنعتی آمریکا (ABIH) یک سازمان غیردولتی است و اولین سازمان ارائه دهنده گواهی نامه های تخصصی (CB: Certifying Body) در زمینه بهداشت صنعتی در جهان است.

انستیتوی استاندارد ملی آمریکا (ANSI)، انجمن مهندسین و متخصصین علمی آمریکا (CESB) و انجمن بین المللی بهداشت صنعتی (IOHAانجمن بهداشت صنعتی آمریکا را بعنوان یک CB معتبر شناخته اند.

ارزش و اعتبار گواهینامه  CIH

گوهینامه  CIHیک گواهی نامه معتبر با ارزش و اعتبار بین المللی است. این گواهینامه باعث ارتقاء سطح دانش تخصصی و مهارت داوطلبان در زمینه علوم تخصصی بهداشت صنعتی و به رسمیت شناخته شدن آنها به عنوان متخصص یبهداشت صنعتی می گردد و یک مزیت رقابتی برای این افراد نسبت به سایر افراد فراهم می کند. نتایج بررسی های بعمل آمده نشاندهنده این موضوع می باشد که افراد واجد این گواهینامه به موفقیتهای ارزشمندی در محیط کار خود دست یافته اند بطوریکه فعالیتهای آنها هدفمند و عملکرد آنها نسبت به گذشته از کارایی و اثربخشی بیشتری برخوردار شده است.

موفقیت در آزمون و اخذ گواهینامه، مستلزم تلاش مضاعف داوطلبان در مطالعه منابع علمی مختلف و کسب مهارتهای تخصصی فراوان است.

دلایل مختلفی نظیر  به رسمیت شناخته شدن، رضایت شخصی، پیشرفت در کار، حقوق و مزایای بیشتر از جمله اهداف شخصی داوطلبان برای دریافت این گواهینامه است.


 
چالش های سیستم مدیریت HSE در سطح ملی
ساعت ٧:۱٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱ آذر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

بر اساس مطالعات آسیب شناسی انجام شده، باید اذعان کرد که بهبود عملکرد سیستم مدیریت HSE در  سازمانها شدیداً به متغییر های سازمانی وابسته است.  بدیهی است  در هر سازمانی اگر این متغییرها دچار نقص شوند، طبیعتاً آن سازمان نمی‌تواند عملکردی کارا و اثربخش داشته باشد و ما در حال حاضر در تشکیلات HSE در سطح ملی با چنین چالش هایی روبرو هستیم. در این ارتباط  چند چالش اساسی وجود دارد:

چالش اول، جایگاه نامناسب HSE در تشکیلات سازمانی می باشد. بدیهی است اگر جایگاه HSE در بالاترین سطح مدیریتی سازمان قرار گیرد، مسلماً در صورت استفاده اصولی از فرصت ها، بیشترین کارایی را خواهد داشت، چرا که باعث ایجاد برتری در حوزه تصمیم گیری شده و این برتری، پلی برای تحقق بیشتر اهداف HSE و در نهایت افزایش بهره وری سازمانی فراهم می کند. حال اگر جایگاه سازمانی HSE تنزل پیدا نماید، این موضوع باعث می گردد HSE از اعتبار و صلابت لازم در درون سیستم برخوردار نباشد و به تبع آن میزان سرمایه گذاری ها در زمینه HSE به شدت کاهش و عملکرد HSE ‌نیز تضعیف گردد.

با نگاهی به نمودار سازمانی شرکتهای معتبر در سطح منطقه و جهان و مقایسه سطوح سرمایه گذاری در HSE و بازگشت سرمایه در این شرکتها با وضعیت فعلی خودمان، به راحتی می توان دریافت که این سازمان ها با بالابردن جایگاه HSE در سازمان خود در واقع فرهنگ آن را نیز به نوعی در سازمانشان گسترش  داده اند و این موضوع به آنها در کاهش ریسک هایشان در حوزه بهداشت، ایمنی و محیط زیست کمک شایانی نموده و از میزان ضررهای مالی و جانی آنها به شدت کاسته است.

اما در حال حاضر جایگاه سازمانی HSE در سازمان های ما در سطح ملی، تضمینی بر کاهش نقاط ضعف و تهدیدات درون و برون سازمانی نیست چرا که سطح اختیارات و تخصیص منابع مختلف مالی و انسانی در حوزه های بهداشت، ایمنی و محیط زیست به هیچ عنوان قدرت لازم را جهت برخورد با مخاطرات و معضلات ایجاد نمی کند. لذا ضرورت بازنگری در خصوص جایگاه سازمانی HSE در سطح ملی به شدت احساس می شود.

چالش دوم، عدم تعهد برخی از مدیران به HSE است، اگر مهم ترین مسئولیت های مدیران ارشد هر سازمان را به دو دسته مسئولیت های اقتصادی و مسئولیت های قانونی تقسیم بندی نماییم، HSE از نقش بسیار مهم و تاثیر گذاری در هر یک از این مسئولیت ها برخوردار است چرا که از یک طرف با کاهش حوادث و ضایعات، باعث رونق اقتصادی سازمان خواهد شد و از طرف دیگر بستر لازم را برای رعایت قوانین و مقررات ملی و بین المللی فراهم می کند. ولی متاسفانه این دیدگاه هنوز به طور جدی مورد توجه برخی از مدیران ارشد قرار نگرفته است.

چالش سوم، پایین بودن میزان مشارکت سایر واحدهای سازمانی با واحدهای HSE است، در حال حاضر در سازمانهای توسعه یافته، HSE تنها مسئولیت مشاوره و نظارت را بر عهده دارد و مسئولیت تحقق الزامات HSE در هر یک از واحدها بر عهده خود آن واحدهاست، ولی متاسفانه در حال حاضر در سطح ملی چون HSE به عنوان بخشی از هر فعالیت و فرایند کاری مورد توجه قرار نمی گیرد، مسئولیت آن صرفاً متوجه مدیران و کارشناسان HSE است نه مدیران و مسئولین واحدها.

به امید روزی که HSE نقش و جایگاه واقعی خود را در سازمانها پیدا کند.


 

امارگیر حرفه ای سایت

امارگیر حرفه ای وبلاگ و سایت

 
 
 
--- عباس زراءنژاد-hse page contents